| Raduuuuus a întrebat:

Dupa evaluarea nationala te duci la liceu si inscri niste fise unde bagi liceele, daca eu vreau sa intru la un anumit liceu dupa ce am bagat aceste fise la scoala generala ma duc cu o fisa de inscriere la liceul dorit? daca am medie desigur. alti zic asa alti ca pui pe fisa primul codul liceeului dorit?

Răspuns Câştigător
| albastrica009 a răspuns:

La fisa cu coduri pui intai liceul ala cu profilele unde vrei sa intri.si dupa ce depui fisa o sa primesti rezultatele sa vezi la ce liceu intri.adica dupa en o sa ti se calculeze media si o sa vezi ce numar esti(adica toti elevii din tara se numeroteaza in functie de medie in ordine descrescatoare) si intai calculatoru ii calculeaza pe aia dinaintea ta, si pe tine te pune in functie de coduri. daca au mai ramas locuri acolo unde vrei tu intri, daca nu te trimite la urmatorul unde se gaseste un loc, dar din liceele alea pe care le-ai scris tu pe lista.
2.sa zicem c-ai intrat la liceul ala.te duci cu dosarul tau de sfarsitul clasei a8-a care contine certificatu de nastere, copie dupa buletin si o foaie matricola si mai trebuia ceva dar nu mai stiu.si daca intri tu doar duci dosarul si gata, ca sa te inscrii

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Fişa cu opţiunile se completează DUPĂ ce se publică rezultatele la Evaluarea Naţională!

"Completarea opţiunilor în fişele de înscriere de către absolvenţii clasei a VIII-a se face în perioada 4 – 8 iulie 2014" - vezi "Calendarul admiterii" la linkul :
http://www.google.ro/......http?/url

Repartizarea computerizată se realizează în 15 iulie, se afişează în 16 iulie; iar în perioada 17 iulie-25 iulie 2014 trebuie să mergi să-ţi depui dosarul la liceul unde ai fost repartizat!

Repartizarea computerizată se efectuează în funcţie de media de admitere şi de ordinea în care ai scris liceele pe Fişa cu opţiuni :)
Dacă doreşti acel liceu, atunci trebuie să-l scrii între primele ( preferabil chiar prima opţiune ) pe Fişa cu opţiuni ( Fişa de înscriere )!

Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat