| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca annul acesta se va da examen la engleza, la clasa a 8a pentru admiterea la liceu?
Ne-a venit o profa' noua la engleza si a zis ca o sa fie o proba orala, adica un text, o sa citim si niste intrebari pe baza textului! si a zis ca daca pici "examenul"ăsta bye!
E adevarat? Am intrebat si alte profe si au zic ca nu stiu nimic legat de asta...happy

14 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Cred ca era vorba de examenul bilingv. Si eu sunt a8-a si ar fi naspa sa dam si la engleza sad

| CautNume a răspuns:

Nu e adevarat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Evaluarea Naţională constă în examen scris la Română şi la Matematică!

Doar dacă vrei să urmezi o secţie de ( liceu ) intensiv engleză, atunci TREBUIE să dai examen din engleză.

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu!
Te-a mintit.

| zurick a răspuns:

Sper sa nu...
Ca-s varza la engleza(materia care o urasc cel mai mult)

| gingergirl1 a răspuns (pentru zurick):

Adevarat! Ar fi naspa, inca o disciplina pe care ar trebui sa pun accent straight face
Nici eu nu sunt as la engleza dar sa citesc acolo ma pricep laughing

| zurick a răspuns (pentru gingergirl1):

Engleza(materie urata)+profa de engleza insuportabila=batai de cap

| gingergirl1 a răspuns (pentru zurick):

Asa e! Daca la clasa ai un profesor tembel nici materia nu are cum sa iti placa!
La fel si la mine,aveam un prof de fizica(si avem) si asa ma enerva la inceput! Imi dadea si note. mici,nu stia nici cum ma cheama laughing Eu obisnuita cu toti profii sa nea'sa ma puna la ora sa raspund si etc, ãsta nici macar nu ma baga in seama tongue. Acum in sfarsit a invatat si el cum ma cheama straight face
Ma rog, la engleza pana acum ma descurcam bine, binisor! Profa era destul de ok, acum noua profa ma gandesc poate.a zis asa ca sa ne faca sa invatam...dar nu stiu

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru zurick):

Daca nu o stiut sa va predea, n-am ce face. Daca ti-as preda eu in cateva luni sigur ai putea vorbi, sau cel putin intelege destul de mult.De exemplu la noi la engleza venea cu carti de povesti, sau pe diferite teme, la ora de engleza am cantat si primaa oara "I Have A Dream" care a sunat super cantata de toti odata, si a iesit, foarte asemanator daca nu identic ca si aici youtube.com/watch?v=r82fyOb8F5w si uite asa din dorinta de a afla ce zice intr-o piesa,film etc si stiind cateva cuvinte,le cauti pe restul,pana ajungi la un nivel unde raman doar putine cuvinte care nu le sti,si alea ajungi sa le deduci, ce ar putea insemna, din contextu restului propozitiei/frazei.

Eu tot timpul imi ajutam colegele la facut tema la engleza si de la momentul : "Nu-mi faci tema te rog" o ajuns doar sa ma intrebe "cum se zice la cuvantu X" si cum se deriva/pune la timpul potrivit etc.Iar acum una dni ele so mutat si trieste bine mersi in Anglia happy

Daca ti-as preda eu, cand ai vedea ce usoara si frumoas aii, ai invatat-o si ti-ar placea ft repedewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se da test la engleza pentru, admiterea la liceu decat daca vrei sa intri la bilingv engleza.

| mssch a răspuns:

Nu stiu nimic despre asta, dar sincer iti spun ca daca te prezinti nu cred ca poti sa il pici tinand cont ca aptitudinile de la bac le iei numai prin prezenta.

| SirAnarchyOSD a răspuns:

Pentru liceele bilingv se da examen din limba straina. La Examenul National se da din romana si mate.

| SirAnarchyOSD a răspuns:

PS: Daca vrei la un liceu bilingv trebuie sa te duci la liceu sa dai acolo testarea/examenul separat.

| NelutuNel a răspuns:

Nu sunt sigur.Eu știu că, noi elevii din clasa a 8a dăm examen doar la română și la matematică.De engleză nu am auzit.