| nutuxcristian a întrebat:

E recomandat, ca la o olimpiada/un concurs etc., sa citesc toate subiectele, sau sa le citesc pe rand ca sa am mintea organizata?
Dau funda si vot pozitiv raspunsurilor realmente in tema.

6 răspunsuri:
| Ana94 a răspuns:

În primă fază ar fi bine să citeşti toate cerinţele ca să-ţi faci o idee despre subiecte, apoi, când te apuci să le rezolvi, le citeşti atent, pe rând.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Preferabil să citeşti subiectele pe rând : primul pe care-l ştii rezolva îl şi începi ( fără să mai citeşti restul subiectelor ).
Când l-ai terminat de rezolvat citeşti următorul subiect şi, dacă-l ştii rezolva, atunci o faci - dacă nu, atunci treci la următorul subiect...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citesti, raspunzi si in timp ce raspunzi (daca stii ) raspunsurile vor veni pe parcurs.
Eu intai trec pe foaie si unde nu stiu sar, iar la sfarsit incerc sa le rezolv.

| Ghostplayer a răspuns:

Iti spun metoda mea personala care m-a ajutat la olimpiada.
Citestele pe rand, in ordine si calm.Citeste-le la un birou pentru ca pe mine ma ia somnul cand stau in pat si invat pentru un examen/test/concurs. Daca nu sti un exercitiu fa mai departe. Unele probleme se leaga intr-un fel intre ele.Este o logica si trebuie sa intelegi cerintele de asta se spune ca ttrebuie sa le citesti atent.
Asa o sa ai mintea organizata.Cauta subiecte care crezi tu ca sunt de ajutor, ia caietul de clasa ca te ajuta si el happy.Fii odihnit ca sa ai putina logica si sa nu fii obosit cand citesti ca asa nu inveti nimic. Daca te grabesti sa treci peste ele (mecanic) si sa nu intelegi la ce se refera este iar un lucru rau.
Aceasta este modalitatea mea de premiant happy (Scuze daca m-am repetat big grin )
Funda?

| nutuxcristian explică (pentru Ghostplayer):

Metoda ta, ca din ce am inteles, o aplici cand te pregatesti pentru un concurs.
Eu daca sunt la olimpiada, adica nu acasa, pot folosi metoda ta sau ai alta?

| AqCoX a răspuns:

1. Citesti toate subiectele
2. Daca nu il stii pe unul treci maie departe. Cel mai bine fiind sa le rezolvi primele pe care le stii pentru a fii sigur ca iei un puncatj si pentru a avea timp si de celelalte
3. Le citesti cu o foarte mare atentie, fara sa intrii in panica!