| taineamea a întrebat:

Educatia sau scoala vietii- care considerati ca este mai importanta si de ce?

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cu multi,foarte multi ani in urma,ti-as fi raspuns ca educatia ajunge si e cea mai importanta.
O educatie cu baze serioase,naste setea de cunoastere,dorinta de autoperfectionare,formeaza si slefuieste caracterul,devii cel mai exigent critic al tau si te impingi spre perfectiune.
Si,totusi,acum,in clipa in care iti raspund,stiu ca educatia nu ajunge.
Ai nevoie si de scoala vietii,ai nevoie sa gresesti ca sa poti intelege si invata si mai multe,ai nevoie sa te arzi ca sa stii care-ti sunt limitele.
Spus extrem de simplu,educatia are de-a face cu creierul,in timp ce scoala vietii, cu sufletul omului.
Nu pot decat coexista, doar asa devii un om intreg.

| realitatea0101 a răspuns (pentru greece12):

Spuneti ca "educatia nu ajunge", dar adevarata educatie include si invatamintele (informatiile utile obtinute) din "scoala vietii", din experienta vietii.
Sa nu uitam ca: "Este bine sa inveti din greselile tale, dar mult mai bine este sa inveti din greselile altora".
Prin educatie trebuie sa intelegem atat dobandirea de cunostinte (informatii utile) despre lumea in care traim cat si informatiile privind comportamentul bun intre oameni.
Aflati mai multe referitor la prostie si consecintele ei in raspunsurile mele de aici:
http://www.TPU.ro/......i-viciosi/

Cat priveste sufletul omului relationat la educatie, totul este spus de Isus:
"Prima porunca este: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau, cu tot cugetul tau si din toata puterea ta." Iar a doua este la fel ca aceasta: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" (Matei XXII, 37-40; Marcu XII, 30-31).
El a spus: "In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii" (Matei XXII, 40)."

Inchei cu precizarea ca s-a descoperit abia recent (din manuscrisele de la Marea Moarta, Evanghelia lui Iuda etc.) ca mesajul principal al lui Isus a fost (este) ca "sa-L cunoastem pe Dumnezeu prin educatie si stiinta".

| ROB3RT89 a răspuns:

Ambele,dar mai mult scoala vietii, sti sa te descurci mult mai bine in societate! Si educatia este necesara, dar daca n-ai cat de cat scoala vietii, supravietuiesti greu...Pe scurt, ambelehappy

| realitatea0101 a răspuns:

"Scoala vietii" este experienta vietuirii cu sau fara educatie suficienta printre oameni cu sau fara educatie suficienta. Din acest motiv scoala vietii si viata in general va fi o experienta cu atat mai placuta cu cat tu si cei din jurul tau veti avea o cat mai buna educatie, caci "prostia (educatia insuficienta) este cauza tuturor relelor si neajunsurilor".

| kamykaze88 a răspuns:

Ambele, pai Educatia e importanta pentru. a nu deveni o maimuta a scoietatii iar scoala vietii te invata cine te "inghite" si cine nu ca sa zic asa

| ramitzu a răspuns:

Amandoua sunt la fel de importante pentru ca daca nu exista educatie nu ai de unde sa stii sa te comporti intr-o societate si implicit sa te integrezi. Dar daca nu ai scoala viatii vei ramana o persoana care cunoaste teorie si ce ar trebui sa faca dar nu stie cum sa aplice si va ramane doar cu a da sfaturi fara ca el sa stie sa le aplice. Scoala vietii inseamna de fapt experienta celor traite de tine si uneori de alti daca esti o persoana care poate intelege relatarile altora. Amandoua sunt la fel de importante dar sa spunem ca daca ai scoala vietii te poti descurca si iti poti castiga existenta pe cand daca ai educatie poti sa ajungi sa ocupi o functie importanta si sa ai o viata comoda. Iar daca le ai pe amandoua te poti simti o persoana importanta, inteligenta, competenta si completa din punct de vedere moral.

| Laura1102 a răspuns:

In primul rand educatia conteaza ca daca nu ai o educatie buna de mic toata viata ta o sa inveti din greseli.
Trebue sa fi cat de cat respectabil ca cei din jurul tau sa te respecte.
Trebue sa ai mimin cei 7 ani de acasa ca sa faci in asa fel ca viata sa fie mai buna.
Asta este parerea mea. nu stiu ce cred alti

| JapKa a răspuns:

Scoala vietii (putini o au)

| Shaweesh_Ermina_1962 a răspuns:

Poti avea 1000 de diplome din toate domeniile, scola vietii nu poate fi inlocuita nici cu un milion!