| Ana-Maria94 a întrebat:

Este adevarat ca, daca mergi la profil uman nu ai ce face mai incolo? iar realul te ajuta foarte mult? va rog spuneti-mi ca termin clasa a8a si nu stiu ce sa fac...chiar daca nu prea le am cu fizica si matematica toata lumea ma ghideaza spre real... ce sa fac?

11 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

De la orice profil ai unde merge mai departe, doar că la profil real ai o paletă mai mare de unde poţi alege. Dacă nu eşti atras chiar deloc de matematică/informatică/fizică, nu ţi-aş recomanda să mergi spre real... TU ştii mai bine decât ceilalţi ce poţi şi ce îţi place, aşa că gândeşte unde mergi şi din perspectiva ta.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Dacă îţi place şi te descurci mai bine pe partea de uman, mergi la un profil de uman. Dacă te pasionează asta, atunci pe viitor îţi vei face o meserie care să-ţi facă plăcere. Poate vei câştiga mai puţini bani, dar vei fi mult mai câştigată făcând ceva ce-ţi place. Succes!

| Irina a răspuns:

Trebuie sa alegi domeniul care iti place si la care te pricepi. orice facultate pe care o vei absolvi pe viitor iti va oferi un loc de munca bun atata timp cat si tu vei fi foarte buna in ceea ce faci. Eu am facut prostia sa merg pe aceeasi treaba care ai spus-o tu si acum am terminat o facultate care nu m-a invatat nimic, de fapt.

| wildlyon a răspuns:

Nu este adevarat. Poti sa te duci la drept, jurnalism, limbi straine, geografie, istorie, filozofie...sunt multe. Realul este mai echilibrat, adica cum se zice "nu iti taie craca de sub picioare". Daca nu te pricepi la mate si fizica mai bine nu te duci, pentru ca multi fac greseala si se duc, si raman corigenti. Mai bine te duci acolo unde te pricepi, eu asa am facut (sunt la socio-uman)
Sper ca ti-am fost de folos

| daii a răspuns:

Tu Ano. Acum, nu prea mai conteaza ce profil faci.adica poti urma orice facultate.Si nu e adevarat ca nu ai ce face cu umanu. Daca esti la filologie, faci limbi straine(care te ajuta foarte mult) sau daca esti la stiinte sociale, la fel faci limbi strainehappy.
De ex de la uman poti urma facultatea de drept, psihologie, geografie, jurnalismhappy(astea sunt doar catevahappy ) Poti face o groaza de facultatiwinking
+ ca poate vii la Unireabig grinhee hee

by daiiwinking

| remusrufa a răspuns:

Uite eu nu stiu mai deloc mate... si fizic nu mai zic straight face. dar eu nu am mers dupa principiul asta eu m-am uitat la cele mai mari medii de intrare si care au fost cele mai mari le-am pus primele dupa restul. in concluzie am intrat la mate-info e ff greu... mai descurc greu dar.asta este. dar daca mergi pe uman nu este adevarat ca nu poti sa faci nimic mai departe si nu te ajuta din contra poti iesi : junalista, prezentatoare la un post de radio, tv, profesoara, invatatoare, sa scrii, redactezi articole multe altele happy Tu trebuie sa decizi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cea mai mare tampenie pe care am auzit-o.In ziua de azi liceul nu are asa mare importanta pentru ca oricum la facultate vei da examen de admitere si o sa poti urma orice facultate vrei tu indiferent de ce ai urmat, profil real sau uman. Deci, dont worry

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing pana termini liceul o sa te razgandesti de 1 milion de ori, in legatura cu ce vei continua la facultate... Alegi acolo unde crezi ca vei putea termina. Eu am terminat liceul de profil real, iar facultatea este de profil uman. Liceul nu conteaza foarte mult, doar ca trebuie sa il termini si sa obti diploma de bacalaureat. Alege unde e mai usor pentru tine, daca vrei sa ai un liceu terminat... Succes la scoala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi dilema. sunt foarte buna pe uman dar mi-e teama ca o sa aleg gresit ca o sa-mi para rau...infrunta-ti teama si fa ce-ti place

| selecta a răspuns:

Draga mea Ana Maria deja ti-ai raspuns singura, faptul ca mate si fizica nu-ti sunt prietene este un semn ca n-ai ce cauta in preajma lor. Pot sa-ti spuna altii ca au urcat si pe luna pe tine nu trebuie sa te intereseze tu trebuie sa mergi unde te pricepi ca sa reusesti asta-i toata treaba succes te imbratisez cu drag

| mihaeelaa a răspuns:

Aceeasi problema am avut si eu.acum sunt a 9-a profil mate-info. mi-e imi place.nu sunt extraordinara la matematica dar imi place informatica.la inceput am vrut stiinte sociale doar ca nu prea ai la ce facultate sa te duci, filologia la fel.ar fi facultatea de litere si inca cateva.trebuie sa te gandesti ca atunci cand vei termina tu liceul vor fi alte vremuri si un profil real te-ar ajuta.eu pe ideea asta merg pentru ca inca nu stiu ce vreau sa ma fac.as vrea sa fiu avocata sau sa dau la academie dar poate peste 4 ani o sa se plateasca mai bine altceva si sa fim sinceri toti vrem un servici bine platit la birou si sa nu duci grija zilei de maine.eu pe ideea asta merg.sa fiu ceva in viata. dar daca tie iti place altceva fa ce-ti doresti pentru ca daca nu-ti place nu rezolvi nimic. o viata ai. fa ce-ti place:d