| taylor a întrebat:

Este cineva aici avocat? Este adevarat ca ai nevoie de multi bani pentru a termina facultatea de drept si pentru a deveni avocat? Imi puteti spune mai multe detalii despre facultatea de drept si "viata de avocat"?

7 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Cine crezi ca iti spune adevarul, fiecare are grija de serviciul GREU obtzinul
singurul lucru - trebuie sa gasesti un barou de avocatzi care sa te accepte si asta costa

| eek a răspuns:

In general fara pile nu prea poti ajunge in barou. da acum.sa speram ca mai sunt si exceptiibig grin

| scootsie a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai vocatie pentru cariera aceasta. Ca te costa mult pana intri "legal" in lumea avocateasca, e adevarat... Dar daca doresti cu adevarat sa faci dreptate in lumea aceasta nedreapta, merita sacrificiul.Ma intelegi? Depinde de ce vrei sa fii avocata, depinde in ce parte vrei sa se incline balanta...

| kathessa a răspuns:

In primul rind, pentru a avea succes intr-o astfel de meserie ai nevoie pe cineva in spatele tau. Adica pe cineva din familie care sa aiba cabinet, clienti, experienta si sa vrea sa iti impartaseasca toate astea. Altfel te trezesi ca invati foarte mult, dai sute de examene si ai sa alergi dupa un dosar. Sint o gramada de avocati care "mor de foame".
Nu vreau sa te descurajez. Este o facultate frumoasa. Fa-o si hotaraste-te pe parcurs, poate te orientezi spre altceva. Poti deveni un bun profesor sau un criminalist de succes.
Bafta!

| Luiza_4305 a răspuns:

Buna,
pentru. a deveni avocat; este nevoie ca dupa terminarea facultatii sa faci 2 ani de stagiatura; asta presupune ca va trebui sa platesti in fiecare luna, timp de 2 ani un avocat, perioada care este destul de costisitoare pentru. a-ti delimita perioada de stagiatura sau mai exista varianta ca dupa ce termini facultatea, faci un master, un doctorat insa pentru.astea trebuie sa dovedesti ca esti AS ( si la partea cu masterat/doctorat se procedeaza tot pe baza nr.de locuri), dupa ce reusesti toate acestea, sa le definitivezi va trebui sa-ti cauti clienti, un spatiu pentru. birou ( asta in cazul in care doresti sa ai propriul birou de avocatura); nu-mi ramane decat sa-ti urez succes! si sper sa faci alegerea potrivitawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-as putea raspunde eu, sunt ancorat in profesia asta, dar se pare ca nu ma pricep, asa ca voi lasa pe altii. Sper sa gasesti raspunsuri.

| serghey a răspuns:

Pentru Luiza o mica intrebare: poti ajunge sa profesezi ca avocat daca termini dreptul la frecventa redusa sau este necesar ca sa termin la zi?