| Abracadabra1122 a întrebat:

Salut, daca termin facultatea de drept si ulterior aplic in barou, daca termin si aceasta etapa cu brio ce urmeaza? Aici ma refer la mai multe detalii exacte de procedură la viata de dupa drept. Ma gandesc ca sunt examene si la barou, dar daca le iau am sanse maxime sa ajung ce vreau? Cine stie sau a trecut prin asta va rog sa imi lăsați mai multe detalii, la cum se procedează exact sau care sunt pasii de dupa drept pentru a ajunge avocat. Ca posibil avocat trebuie sa imi caut singur o instituție in care sa muncesc? In fine, cred ca ati inteles la ce ma refer, vreau raspunsuri cat mai complexe si detaliate pentru ca momentan sunt indecis si am nevoie de ajutor.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ca posibil avocat trebuie sa imi caut singur o instituție in care sa muncesc?"

in ce clasă e totuși, intrebătorul?

| Abracadabra1122 explică (pentru sierra1):

Of, vedeti, unii sunteti total imaturi. din cate stiu eu site-ul asta e folosit in scopuri unitile, nu ca niste mari "intelectuali" ca tine sa scrie chestii sub nivelul marii din punct de vedere al capacitatii. de ce iti irosesti timpul sa scrii o intrebare no sens si mie citind aberatii fara sens? esti paralel/a complet, ba chiar aerian/a. habar n am de ce cauti bagare in seama daca nu stii absolut nimic despre subiect. daca avea macar 1% cunostinte in domeniu, stiai ca nu exista doar un tip de avocat, ci 4 chiar. exista institutii pentru care prestezi sau o poti face individul, pe lângă asta mai fiind 2 categorii, de care desigur nu ai habar. voiam ca cineva PRICEPUT sa imi descrie toate tiparele. stii, diferenta e ca eu ma preocup de viitorul meu, caut informatii, de care nu am de unde sa am habar mai mult decat strictul necesar din moment ce nu am trecut prin ele. pe cand tu, vii cu niste răspunsuri ca sa imi irosesti timpul si mai grav, tu chiar nu ai ce face in afara de a scrie ceva total banal tu fiind la o distanta enorma de tot. cu siguranță clasa mea e cu mult mai mare decat a ta si daca nu e asa, imi pare rau ca in 2021 in Romania mai exista persoane atat dar atat de inculte

| sierra1 a răspuns (pentru Abracadabra1122):

"Abracadabra1122: daca avea macar 1% cunostinte in domeniu, stiai ca..."

așadar in ce clasă ești?

| Abracadabra1122 explică (pentru sierra1):

Suficientă cat sa ti dau tie toate clasele u kno'
asadar ai de gand sa ti faci 10k puncte doar cu răspunsuri inutilerolling on the floor)))))))
asadar u kno u have a boring life
inteleg, la tot ce am avut de spus ai fost capabil/a sa mi raspunzi cu 3 randuri.e ok. asa se aduna punctuletele, vezi sa nu ai tot atatea si la absente ca poate poate

| sierra1 a răspuns (pentru Abracadabra1122):

"u kno u have a boring life" - ne traduci? că nu știm cu toții franceza

| CodrutElian1990 a răspuns:

Uite cum este.
Daca termini dreptul poti sa devii jurist, avocat, procuror, judecator. Ma refe doar cele de interes general. Fiecare din aceste functii are niste conditionaliatati. Cele mai putine cea de jurist.
Ca sa ajungi avocat trebuie sa dai examen de intrare in barou. Daca intri in barou devii avocat stagiar timp de doi ani, dupa care da examen de definitivare. Dupa ce ia acest examen devine avocat de drept, meserie liber profesionista. Se supune doar legii si statutului avocailor si administrativ, baroului. Poate sa isi deschida - cu aprobare - birou inividual de avocatura sau asociativ cu alti avocati.
Toate acestea sunt reglementate prin legi si infralegislatie.

| Abracadabra1122 explică (pentru CodrutElian1990):

Apreciez ca ti ai pierdut timpul ca sa mi raspunzi. Curiozitatea mea e, daca eu termin si dreptul, intru si n barou si iau si examenul final, eu practic sunt avocat in propriu sens al cuvântului? Nu e nevoie de ajutorul altor institutii sau etc, de exemplu sa lucrez in cadrul lor. Spun asta pentru ca toata lumea are un fix cu dreptul, ci anume ca ai nevoie de pile, multi bani etc. Intrebarea mea e pentru ce pile? Bani stiu ca se cheltuie pentru examene dar nu e o suma exagerată. Daca eu imi iau toate examenele cu brio, e totul ok? Mi se pare dificil ca proaspat iesit din barou sa iti faci birou, sa gasesti clienti, pentru ca nimeni nu ar stii de tine, ma gandesc ca ar trebui sa muncesti pentru cineva, sau in cadrul a ceva pentru a gasi clientii. Daca detii un raspuns si la acest detaliu, as aprecia sa ma lamuresti. Momentan nu am vorbit cu un avocat de profesie sau apropiat ca sa cunosc toate detaliile.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Abracadabra1122):

O sa te dezamagesc, dar fara bani nu prea se intra in barou. Si destui de multi.
In Romania nu sunt avocati neafiliati la barouri. Bineinteles ca in munca lui, avocatul este independent. E la fel ca si un judecator. Doar administrativ depinde de barou. Singurul loc unde poate fi numit si nu poate refuza decat din motive obiective, este ca avocat din oficiu.
Fiecare avocat are biroul lui individual sau asociat cu alti avocati. Asa se numeste. Cat estei avocat stagiar, timp de 2, ani ai timp sa-ti organizezi treburile.
Dar cel mai bine citeste Legea nr. 51/1995.