| anonim_4396 a întrebat:

Este corecta dpdv gramatical urmatoarea expresie: "Sunt omenirea, pe ansamblul ei, si oamenii, luati individual, egoisti cu planeta asta?"
Sau trebuia ceva gen: "este omenirea, pe ansamblul ei, si oamenii, luati individual, egoista cu planeta asta?"
Mie mi se pare corecta prima propozitie. Daca gresesc, explicati-mi si mie de ce, gramatical sau lexical.

8 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Prima e corecta pentru ca subiectul este multiplu, la plural si trebuie "sunt".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este corect. trebuia: sunt, omenirea si oameni bla bla bla?

| MarYan00 a răspuns:

Corecta e prima:p
la inceput am avut un mic dubiu, dar da prima e corecta

ceauwinking

| Darcos a răspuns:

Salut!
A doua este corecta!

Sunt-Verb folosit numai la persoana 1(Singula) si a 3a(Plural)[Adica "Eu" sunt si "Ei" sunt]

Este-Verb folosit la persoana a 3a(SINGULAR)[Ea este; El este]

"Sunt" este verbul pentru "oamenii"[Sunt oamenii egoisti cu planeta asta?]
"Este" este verbul pentru "omenirea"[Omenirea este egoista cu planta asta?]

Fiindca nu apare "Egoisti"[De la prima intrebare facuta de mine]; Ci apare cuvantul "EGOISTA"

Cam asta este explicatia...Scuze ca nu am facut-o prea exemplificata si cu inteles clar[Nu prea am chef de asta]

Sper ca te-am ajutat!

P.S.:TPU nu face TEMELE ELEVILOR! Corigentule, de ce nu te inveti odata ca tot corigent ramai daca nu inveti?

| anonim_4396 explică (pentru Darcos):

Mai bine nu raspundeai rolling on the floor

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu recunosti bai ca esti corigent, de ce?

| anna000000 a răspuns:

Este corect "este omenirea" deoarece o luam logic....este o singura omenire; daca vrei sa pui "sunt" atunci trebuie sa adaugi "omenirile" nu "omenirea"

| MaryKaty a răspuns:

E corecta prima propozitie, pentru ca "omenirea" este plural, si enumeratiile ce urmeaza te obliga sa spui "sunt".winking