| anonim_4396 a întrebat:

Este de fapt în Ucraina,,operațiune militara" și nu război? Eu nu cred ca Rusii s-au desfășurat "pe bune" încă, adică sunt foarte multe zile de când "Ucraina ii face fata " totuși unei forte militare de temut, a doua din lume ca putere sa spunem, e o luna de zile de când e "război", e zic ca Rusia dacă desfășurau un Război cu adevărat o ștergea rapid de pe harta Europei pe Ucraina, adică hai sa fim realiști, sunt o elita, iar Ucraina nu e o forță ca armata in lume, ceva e putred la mijloc! Voi ce credeți? Eu nu cred ca Rusia a început cu adevărat războiul, când îl va începe va fi jale.

8 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Eu cred că rușilor nu le-a plăcut că vin americanii așa aproape de ei si au dat cu ceva artificii si petarde să facă circ să plece muștele din curtea lor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că e război.

| Mosotti a răspuns:

A inceput rusia razboiul, insa au fost provocata, nu ma mai repet ca am zis si aici pe undeva ce si cum.
Nu e nimic putred, interesul e ca acest razboi sa nu se incheie, si ukraina e alimentata cu arme, de aia rezista, altfel era pa de mult.

| scp3008 a răspuns:

Putin dorea sa faca o interventie militara nu razboi, dar socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, ca lumea a considerat-o razboi, in special dupa primele zile cand s-a observat ca Rusii nu avanseaza cum ar trebui. Neseriozitatea planificarii din partea Rusiei a motivat Ucrainienii sa reziste, iar cu ajutorul masiv cu cele mai performante arme primite gratis de la Sua/Nato care is mai bune decat cele rusesti, rezistenta a fost usoara.
Daca Rusia dorea sa invadeze Ucraina ca in razboi deschis situatia ar fi fost alta, dar in acelasi timp Rusii de rand ar fi protestat mai vehement sau chiar blocat invazia, ca intre cele 2 tari exista multe legaturi etnice, familii mixe etc.
Este improbabil ca Rusia sa inceapa "razboiul spus de tine" impotriva Ucrainei, mai degraba cum se anunta in stiri Rusia se va rezuma la anumite parti ale Ucrainei si pune presiune diplimatica. Dar paguba a fost facuta, in special Rusia dar partial si Europa vor fi afectate economic, dar nu incat sa se schimbe ceva drastic.

| andreierdna91 a răspuns:

Asa am spus si eu.
Plus ca mi se pare ciudat modul in care ni se prezinta stirile (ma refer la restul lumii, nu doar la Romania), au tonul ala de... mirare cand anunta ca rusii au omorat nu stiu cati civili.
E clar o chestiune care trebuie pedepsita, Rusia ar trebui stearsa pentru 50 ani de pe orice piata si colaborare de afaceri. Ar trebui izolata complet dupa faptele astea. Problema mea este cu jurnalistii astia mirati, "Vai cum a putut sa omoare civili?" Serios? E vorba de un razboi sau de un joc in fata blocului? Nici macar la jocul din fata blocului nu respectam toate regulile, cine se asteapta la un razboi sa se respecte regulile? Pardon... care reguli? Nu era vorba ca in razboi si in dragoste nu exista reguli? Acum vedem partea urata (razboiul) asa cum e el, fara reguli.
Plus ca daca ma intrebati pe mine numarul de morti este extrem de mic pentru un razboi de o luna si ceva. Asa cum stim din alte razboaie se murea mult mai mult. Cum spunea si imprevisibleboy in intrebare, Rusia nu pare sa fi atacat cu toate fortele. Pare mai mult ca a vrut sa loveasca Europa din punct de vedere economic, pare ca avea un plan, stia ca Europa va pune restrictii economice care vor afecta Rusia dar in acelasi timp vor afecta si intreaga Europa, plus niste tari din Africa si Asia care depindeau de niste exporturi din Ucraina. Cred ca de aceea nu au sters Ucraina in cateva zile. Puteau sa arunce toate rachetele odata si sa distruga tot, daca vroiau (chiar daca erau foarte vechi/proaste tot ar fi facut pagube imense).

| anonim_4396 explică (pentru andreierdna91):

S-au mai purtat razboaie / cinflicte armate pe planeta. Dar parca nu au fost ca actiunile rusilor, fara nici o noima

Bombardarea blocurilor de locuinte fara nicio valoare militara este lipsita de logica. Nu au vrut sa cucereasca ci sa raspandeasca teroare. Asta nu e mentalitate de razboi.

| andreierdna91 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Bombardarea blocurilor de locuinte fara nicio valoare militara este lipsita de logica. Nu au vrut sa cucereasca ci sa raspandeasca teroare."
Nu este fara logica, logica ai spus-o chiar tu la final, teroarea. Este o strategie care e menita sa ii rapuna psihic pe ucrainieni si sa arate Europei "maretia lor militara".

| GabehAle a răspuns:

Ucraina beneficiaza de foarte mult ajutor militar din vest. Dupa anexarea Crimeei, se cam asteptau la un razboi cu Rusia. De asta din 2014 si-au modernizat foarte mult echipamentele militare si au facut multe antrenamente cu diverse institutii americane (inclusiv CIA).
Cat despre Rusia, atata timp cat nu se folosesc de arme nucleare, armata lor nu e chiar atat de periculoasa. Ei au si echipamente moderne, dar majoritatea armelor si utilajelor pe care le au sunt din perioada razboiului rece, iar liderii militari pe care ii are Rusia nu sunt chiar cei mai competenti, din cauza ca au ajuns pe posturile respective cu pile.
Pe langa asta, e foarte dificil sa porti un razboi pe teritoriu strain, din cauza problemelor logistice. SUA, cea mai mare putere militara din lume, s-a batut 20 de ani in Orientul mijlociu si tot nu a rezolvat mare lucru.
De asemenea, exista si o diferenta foarte mare de moral intre cele doua armate. Ucrainienii se lupta pentru a-si apara tara, in timp ce soldatii rusi se lupta pentru ca asa li s-a zis sa faca.
In cele din urma, mai e si faptul ca de regula "tabara" care se apara are avantaj strategic.