| anonim_4396 a întrebat:

Este gresit daca folosim"Multumesc, doamna profesoara!" sau este obligatoriu folosit"Multumesc, doamna profesor!"

Răspuns Câştigător
| ParadoxRO a răspuns:

La profesori există tendința de a spune doamna profesoară pentru cadrele didactice de pînă la liceu și doamna profesor pentru cele cu titlul de profesor universitar. La directori uzul e amestecat, dar de obicei se spune doamna directoare. Forma feminină e preferată de persoane care îmbrățișează feminismul, iar cea masculină e preferată de cei cu o pasiune oarecum bolnăvicioasă pentru corectitudinea gramaticală. Majoritatea vorbitorilor însă n-au nici o preferință. Dpdv gramatical este corect Doamna Profesor

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este corect profesoara, cuvantul profesor avand si forma de feminin.

| ɹαℓυ a răspuns:

Nu este gresit sa folosesti "Multumesc, doamna profesoara!".

| belle2009 a răspuns:

Bună,
Nu este greșit dacă spui " Vă mulțumesc, doamna profesoară!"
Pa, pa