| anonim_4396 a întrebat:

Este neaparat nevoie sa dai examenul de final a anilor de scoala profesionala pentru a absolvi?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E cireașa de pe tort, cum altfel?

| johnnny123 a răspuns:

E nevoie sa iei sala si traseul ca sa obtii permisul de conducere, sau e suficient sa faci scoala de soferi?

| Sonia822 a răspuns:

Da, e obligatoriu. In urma examenului obtii o diploma. Fara diploma, nu te poti angaja. Ti-o cere angajatorul, totodata diploma arata ceea ce esti, iti creeaza o identitate. Fara diploma te poti angaja ca necalificat, deci pe un salariu mai mic, in domenii d-astea cu carca: la gunoi, pe santier, la carat pe la marketuri, la spalat covoare, paznic pe undeva, la carat colete grele la vreun depozit, daca esti musculor. Iar dupa 40 nu te mai angajeaza nimeni, ca se considera ca nu mai esti rentabil pentru piata muncii, ca esti batran, ca sunt altii in fata ta, mai tineri, mai destepti