| Dara a întrebat:

Este normal sa dai spaga cand iti inscrii copilul la gradinita?!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spaga in romania a devenit o traditie care este urmata cu sfintenie, vina nu o au cei care o primesc, cei vinovati sunt platitorii, la inceput a fost nevoia dupa aceea a devenit obisnuinta...acum a intrat in normalitate! face parte deja din viata de zi cu zi, de la frumosul buchet de flori si delicioasa ciocolata pana la masinile de lux. legi sunt dar nu se aplica. exista un interes generalizat...ne usureaza viata si am fi ipocriti daca nu am recunoaste.nu este normal sa dai sau sa primesti spaga, dar vinovatii suntem noi cei care acceptam fara sa facem nimic.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu e normal. Din nefericire asta e situatia, am inteles, in Bucuresti. Pe de alta parte in provincie este foarte greu pentru educatori ca sunt dati afara din lipsa de copii. Cel putin la noi in oras foarte multe clase s-au redus la gradinite. Sa dai spaga este anormal in orice situatie.

Bula
| Bula a răspuns:

DA!
Categoric!
Astfel va invata si noua, tanara generatie cum se obtine un DREPT A CETATEATEANULUI in Romania!

mlm
| mlm a răspuns:

Bineinteles ca nu, chiar daca gradinita este cea mai buna din localitate, nu are nimic de a face asta cu spaga au obligatia sa inscrie copilulin acea institutie de invatamant, in cazul in care acest lucru ti s-a impus puteai face o sesizare la inspectoratul scolar din localitate.

assiris
| assiris a răspuns:

Da, la noi in Romania toate anomaliile sunt normale. Daca dai iti pare rau ca ai dat daca nu dai te temi sau poate iti pare rau ca nu ai dat si nu ai obtinut ceea ce ai dorit. Nu stii cum sa mai faci si pina nu va fi o opinie colectiva la fel, nu prea poti razbate. Caci nu te simti bine cand vezi ca vecina ta si cu tine erau pe linia de start in aceleasi conditii si ea a dat si a obtinut ceea ce a dorit si tu nu ai dat si ai pierdut startul. Iar ce-i mai rau este ca daca vociferezi iti scad sansele si daca reclami trebuie sa dai spaga la politie, la tribunal etc. pentru ca dreptatea ta sa fie luata in considerare.

cristian
| cristian a răspuns:

In Romania este perfect normal.
In tari civilizate acast lucru nu este intalnit.
De cele mai multe ori parintii aleg ce este mai bun pentru ai lor copii.
Este foarte importanta educatia pentru formarea si pregatirea unui copil asa ca mai bagam mana si in buzunar la nevoie si aruncam cu banul.Cand metoda este aplicata de majoritatea atunci functioneaza regula care da mai mult.

| Dara explică:

Eu am fost putin cam socata! Nu stiam ca exista "mafia gradinitelor"! Este vorba de gradinitele cu program prelungit, in special.Am refuzat sa intru in jocul lor si am inscris fetita la o gradinita foarte buna, cu program de patru ore.

| rael a răspuns:

Nu! dar lanoi totul e posibil. Asa, la un moment dat, eu am fost nevoita sa dau spaga pentru ca sotul meu sa fie externat din spital, medicul nu vroia sa-i dea drumul, dar nici nu-i facea nimic!

| DenissaDeea a răspuns:

NU! (dar cand iti doresti cea mai buna gradinita pentru copilasul tau, daca e nevoie dai!)

| tradaro a răspuns:

NU!!!

| claudya a răspuns:

Nu e normal dar ....asta e banul vorbeste si (v)orbeste tare...

| ShaKuri a răspuns:

NU. nimic nu e normal cand e vorba de spaga.

| kaumi a răspuns:

Eu am avut un soc ieri in parc cand discutand cu o mamica de copil de 2 anisori si jumatate imi spune ca a mers sa inscrie fetita la gradinita prin interventie. Si asta nu exclude "atentia". Se vehiculeaza 300 euro! E curata nebunie. Puiul meu are 6 lunite si m-a luat grija! Traim in tara nimanui sau mai bine zis Romania nostra e ca un sat fara caini.

| ghidcumparator a răspuns:

Spaga nu este normal sa fie data si/sau primita in nici un fel de conditii si pentru nici un fel de actiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, dar ce alegi?
sa dai si sa stii ca ai un loc la gradinita pentru copilul tau sau sa ajungi in situatia ca nu ai cu cine sa-l lasi?