| MeiAnneMei a întrebat:

Este vreo posibilitate de a muta un copil dintr.o scoala in alta daca părinții sunt plecați din țară si nu are vreaun tutore legal?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Desigur - cu ajutorul unei procuri, prin care un adult este numit de către părinți să se ocupe de acest lucru. Procura se poate face la orice notar, iar în țară va fi tradusă și apostilată pentru a fi valabilă în fața autorităților.

1 răspuns:
| DrGoogle a răspuns:

Din cate stiu eu doar daca e major, daca e minor nu se poate fara consimtamantul parintilor sau al unui tutore.