| fgmijpb a întrebat:

Eu fac matematica in particular de la inceputul anului scolar si nu am prea evoluat, dar un coleg face doar de o saptamana si deja e mai bun ca mine. Iar alt coleg face tot de la inceputul anului si are numai note de zece. Ce pot face sa fiu mai bun?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Matematica este ceva ca și cum ai construi o casă.
Nu poți ajunge la acoperiș dacă nu ai pus toate cărămizile de la temelie.
E foarte probabil că tu ai multe lacune de la începuturile învățării matematicii. ( Nu știu exact în ce clasă ești).
Dar, cel puțin algebra, sau geometria, sau trigonometria, dacă nu le-ai prins rosturile de la început nu poți progresa.
Și ea trebuie învățată zilnic, teoria, dar mai ales exercițiile și problemele.
Se crează astfel niște deprinderi care apoi, pe parcurs, nu se mai pot uita.
Ca și cum ai învăța să mergi, sau să patinezi, sau să joci fotbal.
Dacă nu faci zilnic exerciții ( antrenament) nu vei reuși niciodată.

| HaHaGirl a răspuns:

Schimba profesoara/profesorul, daca nu ai progresat inseamna ca tot nu-ti explica pe intelesul tau, si meditatiile in general se fac cu 1 maxim 2 copii deci daca faci cu mai multi asta nu e bine, trebuie sa cauti un profesor sau o profesoara care sa-ti explice cum trebuie.

| EllaLuna a răspuns:

Ai putea începe să a fi mai atent la profesor şi să exersezi mai mult, având în vedere că matematica se învaţă logic nu pe de rost (adică să o toceşti). Probabil colegii tăi sunt mai buni pentru că se străduiesc mai mult. Fă şi tu la fel.