| sabin89 a întrebat:

Euler a demonstrat imposibilitatea unei soluţii în numere întregi a ecuaţiilor: x^3 + y^3 = z^3 şi x^4 + y^4 = z^4. Dirichlet a demonstrat aceleşi lucru pentru x^5 + y^5 = z^5. Au mai încercat matematicienii să demonstreze în continuare această imposibilitate pentru puteri mai mari? dacă da, până la ce ordin de putere s-a ajuns cu demonstraţia?

5 răspunsuri:
| TristanTzara a răspuns:

Pentru orice x, y, z numere întregi și n>2 număr întreg, ecuația x^n+y^n=z^n. Asta e Ultima teoremă a lui Fermat. Deși a fost enunțată de Fermat încă din 1637, a fost demonstrată abia în 1994-1995 de Andrew Wiles.

| sabin89 explică (pentru TristanTzara):

Deştept trebuie să fi fost acest Andrew Wiles. Cum o fi reuşit? Ce metodă o fi aplicat? Că doar nu le-o fi luat la rând. De fapt, nici Euler nu ştiu cum a demonstrat pentru puterile a 3-a şi a 4-a.

| TristanTzara a răspuns (pentru sabin89):

S-a găsit o legătură între Teorema Modularității (Taniyama-Shimura-Weil) și Teorema lui Fermat de Frey, Serre și Ribet, în anii 80'. Iar Wiles a demonstra Teorema modularității pentru curbe eliptice semistabile, lucru care a fost destul pentru ca împreună cu Conjectura Epsilon (a lui Ribet) să implice Teorema lui Fermat.

| sabin89 explică (pentru TristanTzara):

Interesant! Dacă afli cumva cum a procedat Euler pentru demonstraţia lui, dă-mi şi mie un semnal.

| TristanTzara a răspuns (pentru sabin89):

A folosit o dovadă prin comtradicție, sau descendere infinită, ca în demonstrația clasică a iraționalității lui radical din 2. A presupus că există o soluție după care a mers cu raționamentul mai departe până să ajungă la o contradicție.

Aici găsești demonstrația mai pe larg:

https://en.m.wikipedia.org/......_exponents