| crystyano5191 a întrebat:

Exista 5 case fiecare de alta culoare.

- În fiecare casa locuieste o singura persoana, fiecare de alta nationalitate.

- Fiecarui locatar al fiecarei case îi place o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de casa.

- Niciuna din cele 5 persoane nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari si nu detine acelasi fel de animal de casa.

- Britanicul locuieste în casa rosie.

- Suedezul are un câine.

- Danezul bea cu placere ceai.

- Casa verde se afla în stânga casei albe.

- Locatarul casei verzi bea cafea.

- Persoana care fumeaza Pall Mall are o pasare.

- Locatarul care locuieste în casa din mijloc, bea lapte.

- Locatarul din casa galbena fumeaza Dunhill.

- Norvegianul locuieste în prima casa.

- Fumatorul de Marlboro locuieste lânga cel care are o pisica.

- Locatarul care are un cal locuieste lânga cel care fumeaza Dunhill.

- Fumatorul de Winfield bea cu placere bere.

- Norvegianul locuieste lânga casa albastra.

- Germanul fumeaza Rothmans.

- Fumatorul de Marlboro are un vecin care bea apa.

Cine este proprietarul acvariului cu pesti?

Vreau si eu raspunsul la intrebarea asta si explicat daca se poate dau funda mareeee!

Răspuns Câştigător
| Atat_Madalina_1995 a răspuns:

ESTE UN COMENTARIU LUAT DE PE ALTA PAGINA, TESTUL ERA PUTIN SCHIMBAT DAR EU TE AJUT SA TI'L REZOLVI SINGUR PRIN ACEA METODA CARE ESTE FOARTE FOARTE UTILA! HAVE FUN. FUNDITA happy?
-prima data mi-am facut cinci coloane numerotate de la 1 la 5
-am folosit indiciile g si i ( intrebarile pe care le'ai pus tu eu le'am numerotat cu : a, b, c, ca sa te fac sa intelegi, a) este : Avem 5 case etc. ) si a rezultat: in prima coloana am adaugat faptul ca este un olandez iar in a 3'a coloana ca acesta consuma lapte. TU iti faci singur tabel si completezi cu ceea ce zic eu.ca sa iti iasa si sa intelegi.
-apoi, cu ajutorul indiciilor d, e si m am dedus culorile tuturor caselor, casa britanicului(cu ajutorul indiciului a) si bautura celui din casa verde. Deci casa 1 are culoarea galben casa 2 albastru, casa 3 rosu si in ea este britanicul, casa 4 verde iar acesta consuma cafea, casa 5 alba.
-am folosit apoi indiciile h si k( inca odata numeroteaza'ti de la a) la k) fiecare intrebare sau subpunct cum vrei sa ii zici din testul lui enstein) : Am descoperit ca olandezul ( casa 1) fumeaza Dunhill, iar cel din casa 2 are un cal.
-apoi folosind indiciile c, l si o si informatiile deja existente am dedus ca olandezul bea apa (e chiar simplu de fapt: olandezul bea ceai iar cel ce bea bere fumeaza WindField), locatarul din casa 2 fumeaza Rothmans si bea ceai si cel din casa alba bea bere si fumeaza Wind Fill, apoi cel din casa 1 bea apa.
folosind restul informatiilor date am completat restul casutelor:

se observa asadar ca germanul nu are nici un animal de casa, deci se poate presupune ca el are acvariul cu pesti.

3 răspunsuri:
| xlollypop a răspuns:

A asta aia a lui enstein nu?

| Purec a răspuns:

O gasesti pe net...e veche de cand lumea happy explicatia insa e cam lunga...si mi-e lene rau happy