| ComeAsYouAre a întrebat:

Exista metode prin care pot sa invat mai repede (am examen intr-o saptamana si nu mai pot sa retin nimic)?

12 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca nu tii minte probabil nu te concentrezi, elibereaza-ti mintea, ma rog, fa pauze cand simti ca nu mai poti sa fii atent la ce citesti si incearca sa scrii ce e mai important si cu o zi doua inainte sa recitesti doar ce ti-ai notat tu.

| VampDiaries a răspuns:

Nu poti retine nimic din cauza ca te supraincarci. Invata 30 de minute si odihneste-te 10. E cea mai buna mtoda. Incearca sa citesti atent 1-2 ori parti mici din ce ai de invatat si sa patrunzi. La fiecare parte ia esentialul. Scrie-ti copiute insa in nici un caz nu le lua cu tine la examen. Cind le scrii memorezi mai bine si cind vei fi la examen iti vei aminti mai clar ce-ai scris pe copiute decit din conspecte sau carti. Ai grija cind inveti sa nu fie nimic linga tine ce te-ar putea distrage. Nici calculator, televizor, mobil, nimic. Fa-ti un regim la care sa te culci si sa te trezesti regulat. Incearca sa inceti tot 2-3 zile dupa care 1 zi te odihnesti si in ultimele repeti.
Succese, sper sa iei o nota mare.

| suffarstar a răspuns:

Eu am invatat pentru teza la biologie de anul trecut in ultima zi toate lectile. laughing
Simplu, m-am dus intr-un loc retras, intr-o poiana (am muntele in spatele blocului) si pur si simplu m-am relaxat si am inceput sa invat si in aproape 4 ore am invatat aproape tot.

| BiuL a răspuns (pentru suffarstar):

O teza din liceu nu se compara cu un examen de facultate. de exemplu pentru urmatorul examen am 250 de pg de invatat plus articole din coduri, crezi ca le puteai invata in 4 ore?happy

| suffarstar a răspuns (pentru BiuL):

Bineintels ca nu. Oricum porcul nu se ingrasa in ajunul craciunullui, stii asta nu? Daca esti la drept, asa presupun, trebuie sa inveti din timp, oricum mi se pare foarte greu sa stii 250 de pagini cuvant cu cuvant. Da-o'n colo de treaba suntem oameni nu wikipedia.

| BiuL a răspuns (pentru suffarstar):

La drept da, nu se ingrasa in ajun teoretic, eu cam intr-o saptamana le invat, oricum nu trebuie sa le stii cuvant cu cuvant doar sa pricepi ce scrie acolo si sa ai habar, cuvant cu cuvant. nu suntem aparat xerox laughing

| DarkLaden a răspuns:

SA schitezi pe o foaie si sa invezi de pe ea.
Merge.
eu asa invat

| IMaster a răspuns:

Incearca sa te concentrezi! Daca chiar vrei sa iei acel examen concentreaza-te si pune mana si invata, ia si niste lecitina te v-a ajuta sa memorezi! Dar nu lua mai mult de 2 pastile pe zi!

| Mïcheline_Mia_1994 a răspuns:

Buna! stiu cum e. in primul rand te sfatuiesc sa te relaxezi ...sa nu fii stresat/a!
Odihneste-te cat trebuie pentru a avea energie,mananca multe fructe.
Poti incepe sa scoti notite,nu stiu cat de crezi ca te ajuta asta, dar daca nu faci nimic nu ai cum sa stii totul doar dorindu-ti!
Trebuie sa depui putin efort si sa nu iti lasi niciodata creierul sa te controleze, tu il controlezi pe el.
Tu esti propriul tau sef! ITI urez mult succes!
SI. nu te forta... incearca dimineata cand ai mintea limpede sa inveti, apoi seara la 6, 7, 8 sa repeti putin... si va fi ok!
MULT SUCCES!

| sNNapLe a răspuns:

Cea mai buna metoda a invatatului este repetarea.happy

| atleticu97 a răspuns:

Ca sa inveti mai repede de ex la romana trebuie sa faci multe exercitii si unde nu stii, sa cauti teoria pe net sau in caiet si sa le rezolvi. crede-ma eu eram de 6 la rom si la examen am luat 8, 30

| juliano14 a răspuns:

Poti sa incepi sa inveti dupa ce ai mintea odihnita da sa nu fi nici imd dupa ce te-ai trezit si incearca sa intelegi ce citesti sau sa iti explici despre ce e vorba.si ia-o pe parti nu invata tot odata.ce vr sa inveti tu e format de ex din 1 2 3 4 5.inveti 1 dupa 1-2 dupa 1-2-3 si tot asa si sigur ai sa o inveti ..sigur o sa dureze mult da va merita. daca vr o varianta mai scurta doar ia-o 1-2-3-4-5