| andrabateman887 a întrebat:

Exista poliție în perioada interbelică?

7 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Exista si in perioada antebelica! happy
Se numeste politie din 1806, cu un intermezzo de "militie" in epoca socialista, dar ca institutie, exista de pe vremea lui Mihai Viteazu. Atunci se numea "agie"

| T0T a răspuns:

Nu ai nicio noțiune a realității și cronologiei istorice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbești serios? Normal că exista, unii vă imaginați că au trecut mii de ani de atunci. Și mai exista și jandarmerie, și serviciu de informatii (Siguranța parcă se numea), iar pentru un scurt timp a existat și Poliția Legionară, în timpul scurtei guvernări legionare(Romănia nu intrase in război încă).

| IIIshaneIII a răspuns:

Eu tare curios sunt ce putere aveau miltienii in vremurile apuse cand nu exixtau pistoale, spray-uri, scuturi etc

| ziftode a răspuns (pentru IIIshaneIII):

LOOOL, exitau pistoale, etete scart, insa pe vremea aia nu numai ca nu aveau bani de consumabile, dar nici nu aveau nevoie... asa ca, prin anii 90, cand in sfarsit au avut "nevoie" multe gloante nu au tras din cauza ca erau expirate
insa ce aveau SIGUR militia pe vremea lu' Ceasca erau "bulanele" (si nu e vorba de picioarele militienilor, ci de niste tije de metal imbracate in plastic cu care se lovea foarte "elegant", durea ca dracu si nu lasau urme), si mai ales aveau sloganul...
NU-I BATUTA CA LA NOI!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Aveat toate-cele si in perioada de trista amintire. :'( dar pare-se ca tu n-ai avut ghinionul sa te confrunti cu "capetele patrate". (si azi tot pentru cei inscaunati "impart dreptatea" actualii militieni).

| BeSmart17 a răspuns:

Desigur ca exista. Nu stiu daca stii dar este cartea cianura pentru un suras si este povestita ca fiind din perioada interbelica! E vorba despre crime..ar trebui sa o citesti pentru ca ar raspunde la toate intrebarile tale despre perioada interbelica