| kojiuyt a întrebat:

Explicati de ce cuvintele scrieti si scrie-ti se rostesc la fel dar se scriu diferit?

3 răspunsuri:
| Moryami a răspuns:

''Scrieti'' fara cratima se foloseste cand se vorbeste la pers II, plural
ex: Scrieti tema ( Voi scrieti tema )
''Scrie-ti'' cu cratima se foloseste cad se vorbeste la pers II, singular
ex: Scrie-ti tema! ( Tu scrie-ti tema )
-ti reprezenta elidarea ( eliminarea ) vocalei '' î ''. ( Tie iti scrii tema )

| Liviu a răspuns (pentru Moryami):

Si sunt sigur ca asta o sa ii foloseasca macsim in viata(maxim) nu?

| Moryami a răspuns (pentru Liviu):

Ce prost esti omule. cel care a pus intrebarea a vrut sa stie ceva. i-am explicat. Probleme?