| Abcd_3874 a întrebat:

Explicati-mi si mie solubilitatea acetilenei in apa.

Răspuns Câştigător
| B3bytzaa a răspuns:

Acetilena este solubila in apa datorita legaturilor de hirdogen ce se stabilesc intre molecule; legaturi intermolecularehappy

3 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Se dizolva

| brokenkid a răspuns:

3.Proprietati fizice:
- gaz incolor cu miros eterat placut (in stare pura);
- densitatea fata de aer egala cu 0, 90;
- p.f. : -84°C si p.t. : -82C°;
- solubila in apa (1:1 in volume), solubilitatea creste o data cu presiunea;
- solubila in solventi organici; ex. Acetona sau N-metilpripolidona;
- comprimata sub presiune explodeaza;
pot funda?:X:*

| B3bytzaa a răspuns:

Wow! stupid laughing))))...mai informeaza-te si tu! O proprietate fizica a acetilenei:-este solubila in apa(una din putinele hirdrocarburi solubile in H2O).Proprietatea se datoreaza polaritatii legaturilor C-H(leg slab polare) din acetilena.Este solubila si in solventi organici.