| anais13 a întrebat:

Cum explicați Gelozia?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Cred ca stima de sine scazuta, lipsa de incredere in tine sau in partener, frica de a fi parasit, frica de suferinta...

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Lipsa increderi dobandite din experiente anterioare

| mihaicelsfant a răspuns (pentru RAY):

De obicei cei care sunt la prima relatie sunt mai gelosi laughing spun din propia experienta

| RAY a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Confirm

| Violleta2022 a răspuns:

Gelozia este o boala mentala grava, care "netrata" sau neoprita la timp, duce la distrugerea vietii a doi oameni, la caderi psihice, la depresii, paranoia si chiar sinucidere.

| corbulalbrosu a răspuns:

Definitia medicala a geloziei :
GELOZIA reprezinta una dintre cele mai grave si severe boli mintale care afecteaza logica si ratiunea. Este o boala incurabila cu care se poate confrunta orice persoana si din nefericire daca nu este tratata la timp si corespunzator, fiind degenerativa in timp se agraveaza constat si iremediabil. Necesita un tratament special pe durata intregii vieti care trebuie respectat cu maxima ''sfintenie'' pentru a se putea spera ca boala sa nu se agraveze si macar sa fie mentinuta la un nivel acceptabil. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frica de pierdere, frica ca te poate inlocui, neincredere in sine ca nu esti destul de bun.

| mihaicelsfant a răspuns:

Gelozia apare in viata fiecaruia si este o stare ce oscileaza intre ura si iubire, intre realitate si proiectie. Gelozia este o problema atat de universala, incat mai degraba trebuie sa te aranjezi cu ea decat sa-ti faci iluzii ca ar putea fi invinsa sau chiar extirpata. Gelozia este un conflict relational intre trei oameni, obisnuind a se intampla intre doi indivizi de acelasi sex si unul de sex opus. Cel mai gelos este cel a carui relatie de durata a fost violata si poate fi sotul sau sotia, iubitul sau iubita.

Gelozia normala se compune din:
- durerea pentru persoana iubita, presupus pierduta;
- jignire narcisica, adica jignirea celui retrogradat si atins intr-un punct central al sentimentului de sine;
- sentimente ostile fata de rival;
- sentimente ostile, autocritica ce vizeaza contributia proprie la pierdere;
- uneori agresivitatea fata de persoana iubita sau o raceala impersonala

| codpenal2018 a răspuns:

Persoana nu este capabilă să obțină ceea ce deține(un obiect, o iubită, banii ), intr-un timp relativ scurt, de aceea se enervează că poate pierde acel lucru! #Fundă

| Pesmet1010 a răspuns:

Gelozie=prostie
Gelozia pune capat multor relatii iar majoritatea persoanelor sunt geloase de la nimic