| nicola_hoffman a întrebat:

Fondul clasei e obligatoriu?

Răspuns Câştigător
| muzica a răspuns:

nu! happy

12 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Fondul clasei nu este prevazut de niciun regulament scolar. El este rezultatul intelegerii dintre diriginte si parintii clasei.Este preferabil sa aiba un caracter temporar, fiind colectat in vederea achizitionarii unor obiecte necesare clasei(flori, tablouri, creta)sau a unor mici reparatii.Pentru a se evita orice suspiciune suma trebuie sa fie adunata de un parinte si gestionata de el sub controlul comitetului de parinti ai clasei.Contributia trebuie sa fie modesta, daca obiectivul nu este prea ambitios.Parintii cu greutati financiare si cu cu multi copii in scoala trebuie sa beneficieze de intelegere. O atitudine plina de tact trebuie adoptata si fata de parintii carcotasi, renuntandu-se eventual la contributia lor.Scoala de stat nu dispune de suficiente fonduri pentu a asigura confortul necesar fiecarui elev.De aceea se apeleaza la parinti. Mira

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu este obligatoriu dar este necesar deoarece din fondul clasei se cumpara creta/markere; bureti de sters tabla etc.acea suma trebuie sa fie una acceptabil(20-30 RON/semestru). raspunsul de mai devreme a incurcat FONDUL CLASEI cu FONDUL SCOLII.acestea doua sunt diferite.fondul clasei apartine clasei si fondul scolii revine unitatii de invatamant.

| LuS[z] a răspuns:

Din pacate da. e ca un fel de taxa.cand m-am transferat in a 8-a la o alta scoal-cea mai buna de la mine din oras a trebuit sa platesc 100 ron taxa ca sa intru plus ca pe parcursul anului scolar a trebuit sa platesc si fondul:X.Insa a fost misto pentru ca scoala avea super dotari:camere de filmat in fiecare clasa si combina pentru a asculta elevii muzica in scoala... dupa cum iti dai seama toate astea costa asa ca de unde era sa faca rost de bani? doar nu le cereau profilorlaughingasa ca din fondul scolii si sin taxa aia stupida:X au luat banii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este obligatoriu... dar daca totusi se colecteaza trebuie sa fie administrat de comitetul de parinti si in nici un caz de cadrele didactice...Administratia scolii respective are carente sau primariile nu au investit suficient... Oricum suma nu ar trebui sa depaseasca 30 - 50 Ron ...in nici un caz 150 Ron cum am auzit ca se cere la unele scoli renunumite din Bucuresti...Afla mai multe - de pe site-urile urmatoare -//stiri.rol.ro, www.gandul.info, www.hotnews.ro,//initiativa-mamelor.blogspot.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e obligatoriu.
Dar sa nu indraznesti sa nu-l dai!
Diriginta innebuneste!
Daca e justificat e ok sa-l dai, dar pentru lucruri irealizabile la care viseaza unii profesori, nu mi se pare normal.La scoala nepoatei mele se cere 50 ron fondul scolii(separat de fondul clasei), pentru cumparea de camere de supraveghere ce vor fi amplasate in curtea scolii?! Mi se pare aberant, ei nu se gandesc ca pe langa aceste camere trebuie cumparat si un sistem de inregistrare, trebuiesc angajate persoane care sa-l supravegheze, care trebuiesc platite si asa mai departe.Mai repede s-a ocupa sa primeasca toti copii manuale scolare, sa amenajeze o toaleta de bun simt, sau sa le instaleze un doazator de apa, sa nu mai care sarmanii copii si apa in ghiozdan, pe langa cele 5-6 kg de carti si caiete.
Si se mai pune o intrebare : saracii parinti care au cate 3-4 copii la scoala de unde scot o asemenea suma?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este obligatoriu. Uitati ce am gasit: http://colegiul-cosbuc-abuzuri-buciu-ilinca.blogspot.com/......ii-in.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fondul clasei nu e obligatoriu. atunci cand nu am vrut sa platim, dirigintele corneliu riegler, s-a razbunat pe copii si le-a dat la toti note de 3 si 4, si a refuzat sa ne dea testele sa le vedem si noi. uite ce am gasit:http://corectitudinea-lui-riegler.blogspot.com/2008/09/investitii.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ilegal si imoral :) http://spune-nu.amdoar18ani.ro/ invata sa spui nu. daca ai probleme printeaza legea si arata-i-o directorului. apoi daca nici asa nu merge, suna la politie.

| ceda a răspuns:

Este si interzis sa se colecteze in scoli orice suma de la copii. Acestia sub indrumarea unui parinte pot colecta o suma modica pentru asigurarea necesarului de creta, bureti si alte consumabile.

| dana_popovici a răspuns:

Desi nu e obligatoriu, unii profesori fac diferente intre cei ce platesc fondul clasei si cei ce nu platesc. Daca suma nu e asa mare, iti recomand sa o platesti totusi, ca diriginta sa nu se razbune pe copilul tau.

| Ionut_cizmasanu a răspuns:

Nu doar ca nu e obligatoriu, e si ilegal. happy

| camelia_dinescu a răspuns:

Nu, nu trebuie sa participi la fondul clasei. De fapt, e ilegal ca scoala sa-ti ceara o suma de bani cu pretextul asta.