| NicklausMikaelson a întrebat:

E adevarat ca fondul scolii e obligatoriu?
Stiu ca anul trecut sau acum 2 ani ( nu mai stiu sigur) s-a dat o lege prin care fondul scolii este legal, dar nu si obligatoriu

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu exista nicio 'lege" in acest sens --- nimeni nu te poate obliga sa donezi bani sau obiecte! Daca parintii, nu profesorii si nu consiliul de administratie al scolii, initiaza o campanie de strangere de fonduri pentru ceva anume( de exemplu pentru repararea grupului sanitar sau cumpararea unui calculator) este un lucru perfect legal--- acestia fac o donatie scolii sau clasei respective. Parintii, nu sunt obligati de nicio lege sa doneze--- daca doneaza, o fac pentru ca asa doresc!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este adevărat!

Fondul şcolii, al clasei, ori diverse "taxe" pentru diverse "dotări" ale şcolii NU sunt obligatorii şi NU există nici o lege care să te oblige să le plăteşti!

Toate cele bune.

| dodoc a răspuns:

E obligatoriu de ceva timp unde ai fost pana acum

| Avram_Silviu_1972 a răspuns:

Da este si acum este 2 lei deci nu avem ce face.laughing

| LeEuu a răspuns:

Fondul scolii este ilegal! Nu s-a dat niciodata lege ca este legal happy