| amuleta a întrebat:

FUNDA! Am si eu o intrebare marie antoinette are vreo legatura cu Marea Britanie?

3 răspunsuri:
| Crucified a răspuns:

Nu stiu

| Petrus_Larisa_1990 a răspuns:

Pai scrie Wikipedia si scrie-i numele si daca iti apare pe engleza cauta in dreapta imagini roomania si iti scrie in romana dupa citeste si afli. FUNDA!:*

| andreimessi1 a răspuns:

S-a născut arhiducesă de Austria, mai târziu devenind regină a Franței și a Navarei. La vârsta de 15 ani s-a măritat cu Ludovic al XVI-lea al Franței, devenind apoi mama „delfinului pierdut" Ludovic al XVII-lea. Maria Antoaneta este cunoscută mai degrabă pentru excesele sale legendare (considerate exagerări de unii istorici moderni), precum și pentru moartea sa: a murit executată prin ghilotinare, în toiul Revoluției Franceze, în 1793, pentru un așa-zis incest cu fiul ei, precum și pentru înaltă trădare, nedovedită, însă. S-a pretins pe durata vieții sale că ar fi fost lesbiană, că ar fi întreținut relații sexuale cu numeroși bărbați, inclusiv cu cumnații ei, dar nu există nici o dovadă în acest sens, toate acestea fiind acuze care au ajutat la declanșarea Revoluției Franceze.