| BlakeLively a întrebat:

FUNDA: Care este rolul elementelor de prozodie intr-un text liric?

Răspuns Câştigător
| Dilaa98 a răspuns:

Elementele de prozodie (versificaţie),(rima,ritmul, măsura versurilor), au rolul de a reda o anumită muzicalitate şi cadenţă melodioasă versurilor, trezind astfel dragostea cititorului pentru lectură.big grin
Sper că te-am ajutat, fundă? tongue

6 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

Elementele de versificatie, sau prozodie au rol in constructia unei opere in versuri.ele sunt baza fiecarei poezii

| Dilaa98 a răspuns:

Ms pentru fundiţă :*!

| DiannaaMiha a răspuns:

Rolul elementelor de prozodie intr-un text liric este de a reda muzicalitatea textului, de a avea rima.

Rima:este reprezentata deidentitatea sunetelor de la sf a doua sau mai multe versuri.
-incrucisata
-Imbratisata
-imperecheata
-monorima

Masura : este reprezentata de numarul de silabe dintr-unvers

Ritmul:represinta cadenta sau armonia poetica obtinuta prin succesiunea reulata a silabelor accentuate si neaccentuate.

| AndreeaDiana9999 a răspuns:

De a da o anumita muzicalitate operei.

| AnnieJ a răspuns:

Rolul elementelor de prozodie intr-un text liric este de a reda muzicalitatea textului, de a avea rima.