| Aly42 a întrebat:

FUNDA! care sunt partile de vorbire ce devin adjective?

Răspuns Câştigător
| L0st24indreams a răspuns:

Pai... Numeralul ( Cu valoare adjectivala), pronumele ( demonstrativ, posesiv, etc., dar fara cel personal), vb. la participiu devin adjective atunci cand determina un subst.

3 răspunsuri:
| BlueEyes16 a răspuns:

Adjectivele pot proveni din:
-verbe la participiu (exemplu: ''Obiectul pierdut este valoros.''; adjectivul este ''pierdut'');
-pronume (exemplu : ''Cartea aceasta este preferata mea.''; adjectivul este ''aceasta'').

| MihaiElenaP a răspuns:

Adjectivele sunt parti ale vorbirii ce exprimă o proprietate a unui obiect.

| AlexRares2013 a răspuns:

Adjectivul este partea de vorbire care insuseste un substantiv.