| Alexandru2015 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati..care sunt partile de vorbire nominale?

Răspuns Câştigător
| maria6 a răspuns:

Substantiv, articol, adjectiv, numeral=parti de vorbire care au o flexiune nominala

4 răspunsuri:
| forever4you a răspuns:

Deci, exista o chetie numita predicat nominal. E parte de propozitie, care-i format din verb copulativ si nume predicativ, care sunt parti de vorbire.

| Aberdeen a răspuns:

Verbul copulativ este acela care intra in componenta predicatului nominal, ajutat de un nume predicativ.

| ionutzzC a răspuns:

Predicatul nominal format din verb copulativ+nume predicativ

| BlueButterfly35 a răspuns:

Ce nai... singura parte de vorbire care poate fi nominala este predicatul laughing si predicatul nu e parte de vorbire, ci de propozitie LOL laughing