| cosminaaly a întrebat:

FUNDA! Cum e in clasa a 8 a? De ce intr-un an examenul e mai usor si intr-un an e mai greu? E greu?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey! ツ

★Pai...cum sa fie? E un an obisnuit cu exceptia faptului ca o sa faceti o multime de variante de subiecte pentru evaluarea nationala...
O sa fie multa presiune inutila si cam atat...

★Un an mai usor si unul mai greu?
Huh, asta a fost doar o intamplare.
Au fost multi ani la rand cand s-a dat greu si multi ani in care s-a dat usor.
Nu este o regula sa se intample asta.
Spui ca a fost mai greu anul trecut cand s-a dat mesajul decat acum?
Greu sau usor...asta depinde de la elev la elev.

★Fii fara grija! Faza cu un an mai greu si unul mai usor este complet eronata.
Este normal sa gandesti asa, pana la urma fiecare elev are anumite subiecte pe care le-ar prefera *astea de obicei sunt preferate de toti* si de aceea, cand pica aceste subiecte ti se pare ca este mult mai usor. Dar nu este asa!

Cum vine asta? Pai... sa zicem ca dati un test. *tu si clasa ta*
Il dati din 2 opere *atat* -ex Morometii si O Scrisoare Pierduta.
Gigel si Ion, care nu sunt fanii cititului o s-o invete numai pe cea mai mica *O scrisoare pierduta* este normal.
Bun, deci ce s-ar intampla?
Daca ar pica exact ceea ce au invatat ei atunci ar fi wow.Super.
Dar daca ar pica Morometii? Ce ar face? Nimic.

Asa este si in cazul nostru. Fiecare are anumite subiecte pe care lucreaza mai mult. Acestea au aceeasi dificultate ca si celelalte subiecte insa din diverse motive sunt preferate de mai multi elevi, fapt pentru care atunci cand pica se spune ca "a fost mult mai usor".

Sincer, subiectele nu sunt usoare dar nici grele. Sunt medii. Cel putin la matematica...ma uit de mai mult timp peste subiectele care s-au dat la mate in ultimii ani si pot sa spun ca doar ultimele exercitii pot sa-ti dea un pic de gandit *un pic mai mult daca nu te pricepi*, in rest, daca stii formulele *si sa calculezi bineinteles...* te descurci.

★Clasa a 8-a nu e grea deloc insa nu pot sa spun ca este frumoasa. O sa fie multa presiune pe voi dar materia e usoara.Se pune accentul pe mate si romana.

*Ps : Era sa uit. Invata pentru simulari! Mie nu mi-a dat nimeni acest sfat... Simularile sunt facute de obicei in bataie de joc. Sunt mai grele decat evaluarea in sine asa ca sa nu te demoralizezi daca faci putin. Cand am dat eu... am luat 6 si 9 in simulari *6 la mate* Iar la evaluare 9 9. Deci sa nu te demoralizezi!
De asemenea...atunci cand inveti pentru simulari sa faci teste care s-au dat tot la simulari, nu la evaluarea nationala. Te ajuta mai mult.
Succes! ✌

4 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Pai nu este foarte grea.o sa faci multa mate si romana.La mine profesorii ne dadeau mult(toti) -acum depinde si de profesorii tai.Tocmai am dat Evaluarea anul acesta.Relativ a fost usor.dar simularea este groaznica..fii calm o sa fie bine la Evaluare.Trebuie doar sa te pregatesti temeinic, sa repeti toata matematica 5-8 (cea de a opta o sa fie putin complicata) si in rest va fi bine. Succes!

| ksuper31 a răspuns:

In clasa a 8-a majoritatea profesorilor te sperie cu examenul. Toti spun ca este bau-bau si te mananca. Dar asta doar daca tu crezi. Examenul este ca un test. Nu te impacienta. Iar dificultatea acestuia nu se schimba de la an la an, ci se modifica. Scoate unele chestii de acolo, adauga dincolo. Este doar diferit de la an la an.
Repet: nu te panica si totul o sa fie bine.
Succes!

| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

Depinde de tine daca e usor sau greu
In clasa a 8 a faci multă pregătire la română și mate

| StReEtDaNcEaNa a răspuns:

Pentru mine clasa a8 a a fost cam..nasoala.Bine,cu exceptia banchetului laughing
Spun ca a fost nasoala, deoarece cam tot anul am fost stresata in legatura cu examenul.Nu-ti pot raspunde concret la intrebarea despre examene, dar pot sa-ti spun ca mie in aproape nici un an nu mi s-a parut greu. Examenele sunt de dificultate medie, si daca inveti totul va fi ok.O zi buna.