| betty17 a întrebat:

FUNDA pentru cine imi da formula pentru a calcula procentul populatiei urbane dintr-o tara daca stiu suprafata, populatia urbana si populatia toatala. e la geografie in variantele de bac

Răspuns Câştigător
| Bullweif a răspuns:

Regula de 3 simpla, n`ai nevoie de suprafata.
x/100=populatia urbana/populatia totala. si afli procentul, daca mai vrei altceva pm

4 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

@Pufuleteeeee,aia-i densitatea populatiei!
@Bullweif, corect raspunsul tau, dar unde-i "regula de trei simple"?

| Bullweif a răspuns:

@georgesur, probabil o cunosteai daca ai fii invatat`otongue regula de 3 simpla nu sta chiar in faptul ca cele doua fractii cresc proportional?

| Pufuleteeeee a răspuns:

Numarul populatie .supra.suprafata tongue

| Augustin_Perjariu_1985 a răspuns:

Cantitate / total * 100 = procent