| bboy98 a întrebat:

FUNDAA! Vreau si eu 2 probleme sa le rezolv eu, una cu teoreme catetei si una cu teorema inaltimii va rog mult!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-cu teorema inaltimii`:In dreptunghiul ABCD se duce perpendiculara CE perpendicular pe DB, E apartine lui AB, si CE intersectat cu DB={O}. Daca CO=8 si EO=2, aflati AC.

-cu teorema catetei:Fie triunghiul ABC dreptunghic, m(A)=90 de grade,AD perpendicular pe BC, D aparine lui BC, m(BAD)=30 de grade si BD=6 cm.Sa se afle P.