| anonim_4396 a întrebat:

Genul epic sau opera epica e una si aceeiasi

3 răspunsuri:
| DaftPunk a răspuns:

E o intrebare?
Daca este, nu, sunt total diferite,

| zBogDDy a răspuns:

Sunt total diferite!
-Genul epic cuprinde totalitatea productiilor literare care exprima, sub forma de naratiune, idei, sentimente, actiuni ale eroilor unor intamplari reale sau imaginare. E atat in versuri, cat si in proza, dezvaluind direct sau indirect aspecte diverse ale realitatii, intr-o maniera relativ obiectiva, fie la persoana a III-a, fie la persoana I.
-Opera epica este opera prin care autorul isi transmite in mod indirect propriile ganduri, idei si sentimente cu ajutorul actiunii si a personajelor. Opera epica este caracterizata prin folosirea modului de expunere numita naratiune

| Ursul543fanatic a răspuns:

Nu. Genul epic cum prinde totalitatea operelor epice. Opera epica este una din operele literare.

Întrebări recente