| alex5259 a întrebat:

Care e diferenta dintre genul epic si opera epica? Funda pentru cel mai bun si explicat raspuns.
( scuzati categoria )

Răspuns Câştigător
| Wolfess a răspuns:

Cred ca asa intelegi mai usor: genul epic e opus genului liric [care se refera de obicei la poezie] ...adica nu e scris in versuri ca si poeziile. Romanele de exemplu fac parte din genul epic. Si opera epica e pur si simplu o lucrare care apartine genului epic. Poti sa te gandesti la o poezie cand vorbesti de genul liric, si la o poveste cand vorbesti de genul epic.

| alex5259 explică (pentru Wolfess):

Multumesc pentru raspuns! M-am descurcat foarte bine la teza datorita raspunsului tau!

2 răspunsuri:
| catinque a răspuns:

Genul epic este un fel de grupă care cuprinde toate operele epice ( narațiuni cu dialog/monolog/descrere ).
Fundiță?