| Andreeadixi a întrebat:

Hei all! Am trecut in clasa a8a si ma gandesc, ca oricare alt copil de varsta mea, la ce liceu sa merg. Nu ma decid atat de greu asupra liceului pe cat de greu ma decid asupra profilului.
Eu as vrea sa intru la Filologie (FR).Nnu ma pricep atat de bine, sunt inca la inceput.stiu ca exista bilingv/ intensiv-.
Eu fac franceza din clasa a3a si chiar imi place: imi place sa citesc carti (in franceza bineinteles), ma descurc destul de bine si asupra verbelor.
Stiu ca la examen se da oral si scris.Sunt putin nesigura pe mine:nu stiu daca m-as descurca la oral.
As vrea sa-mi spuna, cei care sunt in situatia mea sau care sunt la Filologie(FR), daca e greu, ce se da la examen (scris si oral)....mai multe detalii.

4 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Eu sunt la mate-info, dar îţi spun că se face de 5 ori mai multă română decât la filologie. Şi nu numai română, şi engleză şi franceză. Examenul de admitere o să-l dai la matematică şi română, şi în funcţie de rezultate, o să te hotărăşti. Şi eu am vrut mult să intru la filologie, am ţinut până în ultima zi, apoi am decis să dau la mate-info, ştiind că urăsc matematica. Acum mă descurc destul de bine.
Nu ştiu la ce liceu vrei să dai tu, dar te sfătuiesc să ceri părerea celor care au intrat la filologie acolo în anii trecuţi.

| Miky69 a răspuns:

Salut!
Nu vreau sa-ti stric ideile, planurile sau orice altceva. doar ca : Din punctul meu de vedere, un copil in clasa a 8-a nu e in stare sa aleaga cel mai bun profil pentru. el! De ce? pentru ca foarte putini, in clasa a 8-a, stiu deja la ce sunt cei mai buni.

Spuneai ca esti bun la franceza.Foarte tare! Respect. Dar, te v-a ajuta asta vreo data? Ce-o sa faci cu franceza pe viitor? Vei termina liceul la sectia filo., vei face o faculta in domeniu si te faci prof?
Parerea mea, nu-i cea mai buna optiune filo. Eu zic sa te gandesti mai bine la ce esti bun, si sa mergi la 1 liceu in domeniu ala, chiar daca asta ar presupune sa pleci din oras.

Nu vreau sa te influetez cu ceva, iti spun astea doar pentru. ca si eu am fost in clasa a 8-a si n-am facut cea mai buna alegere in legatura cu liceul/profilul.

| Andreeadixi explică (pentru Miky69):

Nu sunt foarte decisa. Avand in vedere ca mai am un an, sunt sigura ca ma voi mai gandi. Poate ca-mi voi schimba conceptiile:tot ce-i posibil.
Ma gandeam sa adopt pentru ENG, dar nu stiu care sunt sansele de a intra acolo.
Colega mea vrea sa se duca la mate-info.Ea nu este extraordinar de buna la mate(este cam ca mine), dar asta vrea de cand o stiu eu:posibil sa-si schimbe alegerea pe ultima suta de metri.

| elisaby a răspuns:

Buna,parerea mea este sa nu alegi Filo ca nu ai ce sa faci cu ea, vrei sa ramai ca mine o simpla profesoara pe 700 ron salariu? Eu am iubit franceza inca din clasa a 2-a, si am mers pe Franceza, inclusiv la Facultate si nu m-am ales cu nimic.Acum m-am reprofilat pe un curs de asistenta medicala.Dar parerea mea este sa alegi un liceu cu un profil care sa te ajute imediat dupa terminare de exemplu ceva de ospatar, bucatar, contabilitate, turism.In rest, nu-ti recomand!