| IM5 a întrebat:

Hei! Am si eu nevoie de ajutor puppy dog eyes dau funda si vot! Am nevoie de niste substantive colective care se termin in sufixele -ime si -arie doar doua de fiecare va rog ca nu stiu

Răspuns Câştigător
| Dark13 a răspuns:

Multime,tufarie; D atata imi mai amintesc

30 răspunsuri:
| tinaHd a răspuns:

Multime,țărănime
tufarie:*

| Konata a răspuns:

Brutarie, Cofetarie, frunzarie, țărănime, boierime.mai cauta pe internet.

| iloveusa a răspuns:

Pisicime,sorecime laughing
stufarie, ierbarie laughing
nu stiu daca chiar exista toate aceste cuvinte, insa doar acestea mi-au venit in minte. sper ca te-am ajutat indeajuns incat sa am o fundita mica...

| maite13 a răspuns:

-arie:pescarie,ierbarie;-ime:turcime,ungurime

| irynutza a răspuns:

Multime,țărănime,

| irynutza a răspuns:

Aparime,berarie.

| BuBu2006 a răspuns:

Scolarime,prostime,rufarie,frieraie! funda?

| BuBu2006 a răspuns:

Multine,prostime,rufarie,fierarie funda?

| Jello a răspuns:

-arie:Brutarie
-ime:boierime,tinerime

Pa pa.

| CosmiNeeel a răspuns:

Mult-ime,inalt-ime...

| DianaFP a răspuns:

Cu -arie vad ca nu prea s-a raspuns: Covrigarie, vacarie, tutunarie...sunt bune?happy

| ExXify50 a răspuns:

Prostime bun? funda?
laughing

| IngridTomlinson a răspuns (pentru ExXify50):

Daca vreti sa radeti nu mai raspundeti ca prosti la intrebari vedeti-va de treab voastra!

| ExXify50 a răspuns (pentru IngridTomlinson):

Dar dc ca raspunsul e bun si u nu te mai baga singura in seama.

| ExXify50 a răspuns (pentru IngridTomlinson):

De ce zici asa? ca prostime e bun si e si colectiv ca arata cum sunt uni dintre oameni(colectiv inseamna ca sunt mai multi la un loc)

| IngridTomlinson a răspuns:

Ime-multime,boierime,nobilime...
si cu arie chiar nu imi vine nimic in minte scuze! sper ca te-am ajutatwinking

| ςгเรtเภยкค a răspuns:

Bradet, multime, stejaris, preotime, aparaie, etc Sufixele colective sunt sufixele care arata colectivitatea! winking
Substantive colective
Substantivele colective sunt acele substantive a căror formă de singular are înţeles de plural. Exemple:

substantive simple (primare): hoardă, herghelie, stol, turmă, trib, grup, mulţime.
substantive derivate: aluniş, frunziş, ţărănime, stejăriş, tineret, armată! pentru denumirea unei colectivităţi (ajută la formarea unor substantive colective): - ărie (rufărie); -ăraie (fumăraie), -et (brădet), -ime (tinerime), -iş (tufiş), -işte (porumbişte) etc.
- pentru denumirea agentului (autor al acţiunii sau meseriaş): - agiu (camionagiu), -ar (fierar), -aş (cosaş), -er (oier), -ist (fochist), -tor (judecător) etc.
- pentru denumirea însuşirii (sufixe adjectivale) - al (săptămânal), -ar (inelar), -aş (mărginaş), -at (pistruiat), -bil (locuibil) - iu (auriu), -cios (mâncăcios), -os (lemnos) etc.
- pentru denumirea instrumentului: - ar (cenuşar), -ător (tocător); - niţă (zaharniţă) etc.
- pentru denumirea unei noţiuni abstracte: - anţă (cutezanţă), -ărie (copilărie), - ătate (singurătate), -eală (greşeală), - ie (sclavie), -ime (isteţime), -inţă (folosinţă), -ism (huliganism), -ură (arsură) etc.
-pentru indicarea modalităţii (sufixe adverbiale): -eşte (lumeşte), -iş (grăpiş), -âş (tărâş) etc! sper ca te am ajutat!

| Iulian09 a răspuns:

-ime (tinerime, nobilime)
-ărie(nufărie, mezelărie)

| smart22 a răspuns:

Multime preotime funtita?

| Klaoody15 a răspuns:

BoierIME, taranIME
rufARIE, pescARIE.
sper ca te'am ajutat happy

| GiLbErT21 a răspuns:

Multime,stufarime.
crescatorie,frunzarie.
Funda?

| BoGdY90 a răspuns:

-ime => scolarime

| IM5 explică:

Va multumesc tuturor! Fiecare ati primit cate un vot scuze stiti bine nu pot da decat unuia funda

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeeaDaniela a răspuns:

Copilarime,rufarie,stufarie,

| AndreeeaDaniela a răspuns:

Copilarime,rufarie,stufarie...ma mai gandesc si iti scriu:*

| alyyyiiy a răspuns:

Vechime... sutime... zecime.

| hanganu04 a răspuns:

Brutarie, taramie

| Jesicalora a răspuns:

Va rog mult sa ma alutati cu analizarea substantivelor din aceste versuri:
,, Pe cand tu, potaie proasta, cam ce slujba poti sa-mi face?
Nu mi-ar fi rusine mie de vitei si de malaci,
Bivol mare si puternic, gospodar cu greutate,
Sa te port degeaba-n spate?" help me please FFFFFFFFFFFFFFFUUUUUUUUUUUUNNNNNNNNNNNNNNNDDDDDDDDDDDDAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

| IM5 explică (pentru Jesicalora):

Invata sa scrii mai intaiwinking