| Ellimist a întrebat:

Hei am trecut clasa a 10-a si am aflat ca o sa fac antreprenoriat. Sunt la un liceu teoretic la profilul mate info intensiv engleza. In ce consta materia asta?

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Această materie este legată în general de firme, afaceri. Înveţi paşii necesari pe care trebuie să-i realizezi dacă vrei să-ţi deschizi o afacere, acte necesare, principii şi modalităţi de a putea penetra piaţa, marketing, economie, şi multe altele. E o materie faină, şi utilă după părerea mea...
O seară frumoasă! happy

3 răspunsuri:
| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Vei invata tot ce e nevoie din domeniul afacerilor.
cum sa intreprinzi una, in ce consta, cum sa iti faci reclama unei intreprinderi proprii si alte chestii de acest tip...

| mon@29 a răspuns:

Ii vb de afaceri. te invata cum sa iti deschizi o proprie afacere si chestii de genu.in a 11 o sa faci economie.si eu am facut bafta. funda?happy

| Meticulosul a răspuns:

Ce este un antreprenor?
Un antreprenor este o persoana care, pe baza unor cauze si conditii contractuale, se obliga sa presteze in favoarea altei persoane si organizatii, diverse lucrari (industriale, de constructii, etc.), in schimbul unei recompese dinainte stabilite. De obicei, aceste lucrari sunt parti componente ale unui proiect.
Antreprenorul care contracteaza cu subantreprenori parti din lucrarea pentru care s-a angajat fata de beneficiar, se numeste antreprenor principal. Raspunderea pentru intregul proiect ii apartine atreprenorului principal. Contractul prin care atreprenorul se obliga fata de beneficiar sa execute un anumit proiect se numeste contract de antrepriza.

In sensul modern al economiei de piata, un atreprenor este un agent economic care adopta un comportament activ si novator, care accepta deliberat riscuri financiare pentru a dezvolta proiecte noi. In acest sens, multe societati acorda o mare atentie si recunoastere antreprenorilor.

Multi antreprenori gasesc calea succesului abordand nise din activitatea economica prea mici sau pre noi pentru a fi in atentia economiei clasice. In societatile dezvoltate, pentru a permite accesul noilor domenii, multe universitati dezvolta adevarate incubatoare de afaceri, care sunt puse la dispozitia antreprenorilor, pentru a avea posibilitatea de a experimenta si verifica noile teorii de business. Un antreprenor este o persoana cu un grad mare de independenta, ceea ce poate crea unele probleme in unele corporatii mari.

Caracteristicile principale ale unui antreprenor sunt spontaneitatea, creativitaea, abilitatea de a lua decizii pe date sumare, o persoana care isi asuma riscul.