| D5e1n3i5s9a a întrebat:

Hei! Imi poate spune cineva care este formula diagonalei unei prisme patrulatere regulate sau cum se afla? Dau funda la primul raspuns correct! big grin

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Http://osi.8k.ro/prisma4.pdf

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

Deci:d=l*radical din 2; unde d=diagonala, l=latura patratului

d=l√2

| D5e1n3i5s9a explică (pentru stlucian):

Mersi big grin

| stlucian a răspuns (pentru D5e1n3i5s9a):

Pentru putin thumbs up

7 răspunsuri:
| vRemi a răspuns:

Prisma patrulatera regulata are baza dreptunghi, duci diagonala, si aflii prin Teorema lui Pitagora diagonala, in unul din triunghiuri.

| D5e1n3i5s9a explică (pentru vRemi):

La mine are baza patrat laughing

| vRemi a răspuns (pentru D5e1n3i5s9a):

Da, patrat, scuze, si imparti patratul in 2 cu o diagonala si prin teorema lui pitagora aflii diagonala.

| Zaiet_Ovidiu_1988 a răspuns:

Formula este asa: Radical din toate astea:L^2 + l^2 + h^2

Întrebări recente