| Fundă25 a întrebat:

Hei! :*

Profilul de filologie (simpla) este bun? Am inteles ca dupa urmarea acestui profil poti face (printre altele) facultatea de psihologie sau de jurnalism, nu?
La ce profil credeti ca ar trebui sa ajung daca:
-nu`mi place matematica, dar ma descurc ( 8-9 )
-nu`mi place chimia, dar ma descurc cat de cat (7-8)
-nu`mi place biologia (probabil din cauza profesoarei whistling), dar am media in jur de 8-9
-cu informatica stau bine ( 10 )
-imi place istoria, si stiu ( 10 )
-imi place romana, si ma descurc (9-10)
-cu limbile straine, asa si asa (engl : 8; franc: 9-10)
-geografia merge si ea (9-10)
-latina e bine (10)
-iar celelalte cum ar fi : muzica, desen, sport, ed. tehnologica stau bine (10)
Cam la ce profil ar trebui sa ajung?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Joanne a răspuns:

Daca exersezi putin la limbile straine, profilul FILOLOGIE este perfect!winking

Trebuie insa sa stii faptul ca nu e important profilul liceului in momentul in care vrei sa dai la facultate. Adica, si de la filologie poti ajunge la medicina daca asta vrei. Trebuie doar pregatire suplimentara.

Intr-adevar este benefic daca, dupa filologie faci jurnalism sau psihologie, deci bafta!

*Nu uita sa devii mai bun/a la franceza/engleza!

Bafta!

3 răspunsuri:
| babyblue a răspuns:

Pai, avand in vedere ca nu prea de descurci la stiintele exacte, du-te la filologie sau stiinte sociale.Si da, poti da la jurnalism sau la psihologie.

| Teiu a răspuns:

Daca nu vrei sa dai la o scoala de arte, profilele umane ar fi bune pentru tine. Filologie, Filologie bilingv engleza (iti recomand asta pentru ca te perfectionezi intr-o limba straina si primesti si diploma recunoscuta mondial daca dai examenul Cambridge sau Toefl pe parcursul liceului), stiinte sociale.