| AlexandraPm a întrebat:

Hei. Sunt clasa a 12-a, profil umanist, si as avea nevoie de niste informatii referitoare la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine, deoarece este prima mea optiune. As vrea sa merg la sectia de Traducere si Interpretare si sa mi aleg engleza ca limba principala si sa iau germana de la 0. Din cate am inteles, materia este destul de dificila si examenele, pe langa faptul ca sunt foarte multe, sunt si ele la fel de grele. Intrebarea mea este: ce se face de fapt acolo? Care este efortul ce necesita a fi depus? Nu sunt inca foarte sigura asupra acestei facultati, de asta as vrea un raspuns cat mai clar si detaliat, fiindca daca ma decid, vreau sa stiu concret ce ma asteapta. De asemenea, vreau sa stiu si ce cunostinte trebuie sa am (din cate am inteles, trebuie sa stiu perfect gramatica limbii romane, respectiv limbii engleze). O alta optiune ar fi Facultatea de Geografie, despre care nu sunt foarte documentata, asa ca astept pareri. Multumesc frumos.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Hei. Sunt clasa a 12-a, profil umanist, si as avea nevoie de niste informatii referitoare la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine, deoarece este prima mea optiune. As vrea sa merg la sectia de Traducere si Interpretare si sa mi aleg engleza ca limba principala si sa iau germana de la 0.
Germana de la zero, nu o să treci la examenul de admitere la ea
=====
Din cate am inteles, materia este destul de dificila
Da
======
si examenele, pe langa faptul ca sunt foarte multe,
Da. așa este
=====
sunt si ele la fel de grele.
Nu sunt la fel de grele sunt mult mai grele.
=====
Intrebarea mea este: ce se face de fapt acolo?
De fapt, se învață limbi străine.
=====
Care este efortul ce necesita a fi depus?
Un efort destul de mare. Nu sunt inca foarte sigura asupra acestei facultati, de asta as vrea un raspuns cat mai clar si detaliat, fiindca daca ma decid, vreau sa stiu concret ce ma asteapta.
=====
Concret nu poți să afli decât după ce te-ai decis, până atunci, totul va fi abstract.
=====
De asemenea, vreau sa stiu si ce cunostinte trebuie sa am (din cate am inteles, trebuie sa stiu perfect gramatica limbii romane,
din păcate, da
=====
respectiv limbii engleze
aici nu neapărat perfect, că de aia ai venit aici, să mai înveți câte ceva
=====
O alta optiune ar fi Facultatea de Geografie, despre care nu sunt foarte documentata, asa ca astept pareri.
Citind eu, m-am documentat destul de bine, din păcate și din fericire asupra modului cum stăpânești dta termenii, noțiunile, cuvintele limbii române, așa ca părerea mea este că opțiunea geografie este mai potrivită pentru dta.
=====
Multumesc frumos.
=====
Pentru foarte puțin.