| raisamarin12345 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor. Sunt la liceu iar peste 2 zile dau examen la engleza pentru a fi la intensiv engleza si am mare emotii. Am auzit ca ca s-ar putea doar sa fie nevoie de incercuit, e adevarat?. Imi puteti spune si pe ce ar trebui sa ma concentrez mai mult sa invat?, am invat pana acum lucrurile ce mie mi s-au parur importante dar daca nu este de ajuns? Imi puteti dai sfaturi cei ce au dat deja examenul?

2 răspunsuri:
| missfatadelatara a răspuns:

Întotdeauna elevul învață prea mult.

| adeadeliina a răspuns:

Stai linistita ca nu este cine stie ce, sunt la intensiv engleza, il treci cu usurinta. Nu stiu ce se da acum, dar atunci cand am dat eu (acum 3 ani) am avut un test cu niste intrebari pe baza unui text, un exercitiu grila parca si ceva de completat, si o proba orala in care intram cate 4, am extras un bilet si am fost lasati 10 minute sa scriem ceva pe baza a ce ne-a picat, eu am avut despre copilarie, si dupa a trebuit sa citim ce am scris. Dar oricum examenele de genul sunt ok, nu sunt grele. Nu trebuie sa ai emotii. Adica e logic ca daca vrei la intensiv înseamnă ca vrei sa inveti engleza, nu ca stii deja tot, sunt constienti si ei ca nu vin doar asi in engleza sa dea testul. Tot ce trebuie sa stii este sa legi o propozitie, si lucrurile de baza, timpurile, gradul de comparatie al adjectivelor, lucruri pe care este logic ca trebuie sa le fi invatat in generala, la nivel mediu macar. Succes!