| pikaღ a întrebat:

am o banuiala ca am gresit ceva la romana deci era asa:
-ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii paginilor
-atributiva
-predicativa
-subiectiva

15 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Nu e mai usor sa contragi propozitia subordonata si sa afli apoi ce fel de propozitie era?
"ceea ce ma jeneaza" = impedimentul
Astfel, fraza ta devine propozitie:
Impedimentul este dificultatea rasfoirii paginilor.
Substantivul "impedimentul" este, in acest caz, subiect, deci propozitia careia ii tine locul este subiectiva!

| beautifulkiss a răspuns:

Este subiectiva si uite aici si baremul ca sa te convingi:www.gandul.info/news/evaluare-nationala-2012-barem-la-romana-9779568

| Deniiidk a răspuns (pentru beautifulkiss):

In barem scrie ceva, dar profesorii acum se cearta si spun ca e altceva, noi ce sa mai credem?

| beautifulkiss a răspuns (pentru Deniiidk):

Da stiu, eu una am scris subiectiva.De fapt aceasta propozitie poate fi si subiectiva si predicativa, dar daca asa scrie in barem nu stiu daca ii vor puncta si pe cei care au scris predicativa.

| Angie95 a răspuns:

Era evident ca e subiectiva pentru ca in regenta ai "ce" si raspundea si la intrebare... nu era asa complicat...

| Mihaitzan a răspuns:

In mod normal, propozitia este clar predicativa, insa dupa baremul dat de ei, ea este subiectiva.
Probabil vor fi considerate ambele solutii corecte ^^ (e predicativa pentru ca elementul ei regent e verbul "a fi" la un mod personal, si poate fi inlocuita cu un nume predicativ --- e o opinie personala)

| Deniiidk a răspuns (pentru Mihaitzan):

Http://www.petitieonline.com/......ie_2012,eu am scris predicativa, si este clar predicativa

| patrisia09 a răspuns:

In propozitia principala "dificultatea" era nume predicativ, nu subiect.De aceea propozitia subordonata era subiectiva. Oricum a fost greu exercitiul, si mie mi-a luat mult pana mi-am dat seama ce e, nu ma puteam decide intre predicativa si subiectiva, dar am scris subiectiva.

| mircioiu97 a răspuns:

Eu am pus subiectiva si m-i-a zis profa ca e bine

| RiperruzAditz a răspuns:

Profu meu de romana a spus mai intai predicativa apoi subiectiva si iar sa razgandit si a spus cai predicativa

| Maria_Karina_1997 a răspuns:

Uite ce am gasit, semneaza si tu daca ai scris ca este subiectiva http://www.petitieonline.com/subiectiva_nu_predicativa#form

| gabrielacrisu a răspuns:

Toti de la mine au zis subiectiva si profa a spus asta deci subiectiva

| valentina190 a răspuns:

Subiectivasad

| KelerX a răspuns:

Răspunsul corect era varianta c. subiectivă

| Rachel1 a răspuns:

Subiectiva, nu ai voie sa schimbi topica happy