| lolita28 a întrebat:

Hei tpu...am o nelămurire...sunt intr.a opta si as vrea sa merg la liceu la filologie bilingv romana-engleza. faza e ca mai departe vreau sa merg la medicina filiera stomatologie si nu stiu daca pot sa ma duc de la filologie la medicina sau e obligatoriu sa fac liceu pe profilul chimie biologie...voi ce parere aveti? Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are putina importanta profilul liceului absolvit, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere. Sigur ca un profil de chimie-biologie te poate ajuta la admitere.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Trebuie doar să promovezi BAC-ul şi apoi să dai examen la facultate!

Toate cele bune.

| maNumesc a răspuns:

Ce a spus ioandelasal e foarte adevarat, nu iti sugerez sa te duci la filologie, eu sunt la stiintele naturi la liceu, daca vrei sa te duci la medicina tot la stiintele naturi trebuie sa intri si tu dar sa stii ca nu e asa usor ca la filologie, matematica, fizica si chimia le mananci pe paine pentru ca o sa ai cate 4 ore din fiecare pe saptamana iar daca vrei sa intri la medicina trebuie sa inveti si foarte multa biologie, atentie sunt doar 15 locuri la fara plata...iti sugerez sa te gandesti bine la ce vrei sa faci mai departe ca nu ajungi la facultate sa dai examen si sa ramai cu buza umflata ca n-ai intrat unde ai vrut, daca stii ca matematica, fizica si chimia nu sunt preferatele tale iti sugerez ori sa te apuci bine de invatat ori sa te reprofilezi si sa te duci undeva unde sa pe puna accent pe ce iti place, toate cele bunewinking