| Finetti1313 a întrebat:

Am o problema. Sunt clasa a 8-a in Giurgiu si sunt olimpica. Am o inclinatie catre uman, dar m-am apucat de meditatii la matematica si sper ca o sa iau o nota mare la examen. Vreau ca la liceu sa merg la clasa de filologie.
M-am gandit mult in ultima vreme si vreau sa stiu parerea mai multor oameni. M-am gandit ca la liceu sa merg la Bucuresti pentru ca in Giurgiu sunt licee destul de bune, dar notele sunt luate pe meditatii de multe ori.
M-am gandit la liceul "George Cosbuc" si la liceul teoretic international de informatica la profil de filologie. Ce alte licee bune pentru copii bine pregatiti mai sunt in Bucuresti? Se merita sa ma mut singura in Bucuresti pentru liceu?
Scuze daca intrebarile par prea putin obiective, dar chiar nu stiu pe cine sa mai intreb si trebuie sa iau o hotarare mai din timp. Ce alte licee bune sunt in Bucuresti, indiferent daca sunt la privat sau sunt de stat si de ce medie am nevoie?

7 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

O sa ai unde sa stai in Bucuresti? Daca nu ai o ruda, ceva acolo, o sa-ti fie destul de greu, mai ales cu banii.

| Finetti1313 explică (pentru Radu284):

Nu am. sad Daca aveam era mult mai simplu acum laughing

| Radu284 a răspuns (pentru Finetti1313):

Atunci ai bani? Ti-ar trebui macat vreo. 10 milioane pe luna. Sau sa gasesti pe cineva care sa te tina pe gratis, ceea ce nu e foarte usor.

| Finetti1313 explică (pentru Radu284):

Nu prea e vorba de bani. O sa ma descurc. :d

| Radu284 a răspuns (pentru Finetti1313):

Daca banii nu sunt o problema mare, atunci iti mai trebuie doar un loc unde sa stai. Daca nu ai prieteni/rude in Bucuresti, ai cam 3 optiuni:
Gasesti un liceu care sa aiba un internat.
Iti iei o camera la o gazda
Iti inchiriezi tu o garsoniera (ma rog, parintii pe numele tau).

Sper sa stii sa te descurci singura (sa speli, sa gatesti, sa faci curat, etc.). Pentru ca oricum vei avea nevoie de aceste lucuri, indiferent de optiunea aleasa.

| Pocahontas6 a răspuns:

De ce nu faci o /mini excursie/ in Bucuresti? Asa o sa iti dai seama cel mai bine de ce vrei....Succes

| Finetti1313 explică (pentru Pocahontas6):

Merg duminica asta in Bucuresti cu scoala. Am vorbit cu o conostinta si mi-a spus ca e mai bine sa stabilesc o intalnire cu directorul de la liceul privat de care am spus in intrebare ca sa imi formez o idee.