| redlips13 a întrebat:

la UVT la drep se da admitere la ceva? funda

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Deocamdată NU se ştie ce va fi în 2015 deoarece NU s-a aprobat ( încă ) Regulamentul admiterii 2015!

Pentru 2014 era valabilă "povestioara" :
"Admiterea la Facultatea de Drept din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara, ciclul de studii universitare de licenţă – specializarea Drept, se va desfăşura în anul 2014 pe baza următoarelor reguli generale:

1.Media de admitere reprezintă media dintre media generală a examenului de bacalaureat (pondere 50%) şi nota la proba de specialitate Test de evaluare a competenţelor lingvistice și de raționament (pondere 50%).

2.Media minimă de admitere este 6 (şase), iar nota minimă la proba de specialitate Test de evaluare a competenţelor lingvistice și de raționament este 5 (cinci).

3.Clasificarea candidaţilor pe baza mediei de admitere se face atât pentru locurile finanţate de la bugetul de stat, cât şi pentru locurile cu taxă de şcolarizare.

4.Clasificarea pe baza mediei de admitere este valabilă pentru primul an universitar, urmând ca în anii universitari următori să aibă loc, anual, reclasificarea studenţilor pe locurile finanţate de la bugetul de stat pe baza mediei generale a anului universitar anterior.

5. Facultatea de Drept organizează admitere în sesiunea din septembrie, doar pentru locurile cu plata taxei de școlarizare)." - SURSA :
http://www.drept.uvt.ro/? l1=17&l2=229

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ma tem ca nu-i intereseaza calitatea umana care intra in acea universitate.Pe ei ii intereseaza doar sa fie cat mai multi si sa-si plateasca taxele de asa zisa scolarizare. In rest Dumnezeu cu mila. Prosti da multi vorba cuiva din vremuri indepartate.