| Vivi_Maria_1955 a întrebat:

Hei Tpu.As vrea sa stiu daca as dori sa particip la olimpiade/concursuri de una singura va trebui sa-mi anunt profesorul? Adica e nevoie neaparat sa stie profesorul, sa ma pregateasca el? Nu as putea participa de una singura? Te poti pregati la concursuri de una singur/a? Imi puteti arata niste site-uri cu calendarul concursurilor din tara a olimpiadelor (diferite materii)?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu se poate. Profesorul completează un formular, în care numele tău e menționat alături de numele său.
Dacă profesorul consideră că elevul nu se ridică la nivelul așteptărilor sale, altfel spus, dacă-l consideră incapabil pentru un astfel de concurs, el nu riscă de a fi pus, într-o situație penibilă.
Poți studia și singură, deși profesorul e cel care coordonează, și care, de obicei, pregătește elevii pentru astfel de examene. Ei fac și ore suplimentare cu acești elevi, pentru însușirea a cât mai multor cunoștințe.
În caz că, ești refuzată de profesor, dacă îți interzice participarea la concurs, atunci... nu te poți prezenta, fiindcă nu poți lua această decizie, de una singură.
Calendarul Olimpiadelor Naționale Școlare- Anul școlar 2014-2015, cred că îl poți poți descărca de pe Edu.ro. Oricum, succes!

| Vivi_Maria_1955 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc! :* Iti doresc multe succese!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te poti pregati singura, dar trebuie sa anunti profesorul pentru ca numai el te inscrie. Si numai el poate stabili daca esti apta sa mergi la olimpiada, ca sa nu te faci de ras pe acolo (si implicut sa il faci si pe el de ras).

| Gabi1335 a răspuns:

Te poti pregati singura, dar profesorul trebuie sa te inscrie, apoi el este raspunzator de ceea ce faci tu, cum ajungi acolo, etc etc.