| aly1D a întrebat:

Care sunt cele mai bune licee din Bucuresti si cu ce medie se intra? Pentru cei care sunt la liceu, imi dati va rog mai multe informatii despre liceul vostru? Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| Idc12345 a răspuns:

Hei.Pai cele mai bune licee din Bucuresti sunt Sava, Lazar, Sincai, Vianu, Viteazul si Cosbuc.La toate mediile de admitere sunt peste 9 si dateaza de mai mult timp(cred ca sunt si printre cele mai vechi licee).
Eu sunt a9-a in Colegiul National "Gheorghe Sincai" si pot spune ca m-am adaptat.Intr-adevar, este destul de greu, deoarece profesorii au asteptari mari si exista o competitie mare.La inceput mi-a fost greu sa ma acomodez cu sistemul de notare, liceul (meu) este total diferit fata de generala, profesorii sunt mult mai exigenti, insa predau foarte bine si elevii sunt mai buni decat ceilalti, deci pretentiile lor sunt justificate.Colegii sunt foarte ok, gasesti persoane de toate felurile, e imposibil sa nu-ti faci prieteni.Un beneficiu este ca, spre deosebire de celelalte licee de top(Sava, Lazar, Vianu) noi invatam de dimineata, deci avem mai mult timp liber big grin Sincai este potrivit si pentru ca este aproape de metrou, deci ajungi relativ bine din orice zona a Bucurestiului.In plus, desi cladirea este veche si sobra, inauntru este proaspat renovat, avem laboratoare, sali de curs noi, dulapuri(recent).Un alt avantaj este parcul tineretului, aflat in fata liceului, deoarece dupa ore, avand timp liber dupa-amiaza, poti sa mergi pe acolo cu colegii. Sper ca te-am convins sa iei si Sincai in calcul si te astept aici laughing.
Alte licee bune (mai putin bune decat cele mentionate mai sus) ar fi Spiru, Moisil, Basarab, Creanga, Hasdeu, Iorga, Elena Cuza, Barbu, Kretzulescu, Madgearu, Scoala Centrala, ele fiind de 8-9.Bafta la examene!

| aly1D explică (pentru Idc12345):

Multumesc mult! Colegiul National "Gheorghe Sincai" era deja pe lista mea si acum, dupa ce mi-ai spus tu, cred ca o sa-l pun primul.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi liceele şi mediile la linkul :
http://www.admitereliceu.ro/alege-liceu-pas-2?county_id=10&city_id=

Vezi şi un top al liceelor la linkul :
http://www.admitereliceu.ro/....../top-licee

Toate cele bune.

| Grigoras_Flavius_1905 a răspuns:

Toate cu care se intra cu min 8, 50+ laughing