| JustRisa a întrebat:

Ce importanta credeti ca are istoria in zilele noastre, cunoasterea istoriei etc?

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

"Un popor care nu isi cunoaste istoria este ca un copil care nu isi cunoaste parintii", spunea Nicolae Iorga. Dupa parerea mea, in zilele noastre, important pentru un om este sa cunoasca limba romana (sa stie sa scrie si sa vorbeasca corect) si o limba straina. Nu este vital, iti poti gasi un job fara sa cunosti prea multa istorie, insa este bine sa stii ce s-a petrecut inainte, sa stii cine si-a varsat sangele pentru binele acestei tari.

| WhiteLife a răspuns:

Personal, istoria ma invata sa nu repet greselile din trecut. Din povestiri si intamplari poti sa scoti idei si reguli pe care le poti aplica in viata de azi.

| Daniellllll1 a răspuns:

Istoria ne invata sa nu facem aceleasi greseli pe care le-au facut ceialalti, si sa invatam despres stramosii nostri

| Taduic a răspuns:

Chiar si la evenimentele comune, fiecare tara are alta istorie. Germania a acceptat asta si a desfiintat istoria in scoli (poate si fiindca au o istorie foarte urata). Trebuie sa te gandesti ca aceste lucruri 'istorice' se scriu abia peste 20-30 de ani sau chiar mai mult. Nimeni nu noteaza "istoria" din prezent, iar in viitor vor fi foarte multe schimbari la care nu ai de unde sa stii daca s-au intamplat chiar asa. Prin urmare, din punctul meu de vedere, istoria este un obiect fals.
p.s. daca intrebi un istoric vei afla ca acum 500 de ani (cam pe vremea lui Stefan cel Mare), exista o diferenta de +- 50 de ani. Daca nu se stie anul exact, chiar crezi ca informatia este completa si complet adevarata?

| GabenTheGamer a răspuns:

Un singur lucru iti pot spune sa te conving ca e importanta:istoria se repeta!
Invatam istoria din mai multe motive, unul din ele fiind sa vedem ce greseli au facut cei din trecut, noi sa avem grija sa nu le repetam.

| AC4S4 a răspuns (pentru GabenTheGamer):

Invatam istoria in liceu pentru nimic. Profesorii nostri doar dicteaza, nu discuta cu noi, nu putem devia putin de la subiect sa spunem chestii de genul "de ce a semnat el acel tratat","de ce a declarat razboi", "de ce nu a facut aia". Poate ca in facultate intelegi mai bine istoria, dar cu un profesor care doar dicteaza zeci de pagini, care trebuie tocite, degeaba invatam istoria in liceu. Si asa sunt majoritatea profesorilor.