| LifeIsColour a întrebat:

Hei,TPU,m-am gandit sa invat o limba straina mai greu accesibila,cunosc deja Engleza,Spaniola si putin Franceza si as vrea sa iau lectii de Coreeana sau Germana, fara profesor pentru inceput.Care credeti ca m-ar ajuta mai mult? Multumesc anticipat, ofer fundita!happy

Răspuns Câştigător
| eu4you a răspuns:

Depinde de ce meserie vrei sa ai. Am auzit ca exista in Bucuresti si facultati de coreeana care te pot lansa intr-o cariera stralucita.
Eu invat germana la scoala. Este grea, dar, este aproape la fel de importanta ca engleza la ora actuala.

| LifeIsColour explică (pentru eu4you):

Da,este adevarat,am incercat sa invat germana, dar mi-am dat seama ca nu am o atractie deosebita fata de aceasta limbathinking Mi-ar fi mult mai usor sa cunosc Coreeana, stiu ca nu este la fel de folositoare( probabil), dar pentru meseria pe care vreau sa o am in viitor, cred ca orice limba straina m-ar ajutahappy.

6 răspunsuri:
| Mihailescuioana29 a răspuns:

Cum reusesti? Ma chinui de foarte mult timp sa invat engleza si nu reusesc.

| LifeIsColour explică (pentru Mihailescuioana29):

Buna,nici mie nu mi-a placut engleza la inceput, studiez doar de 5 ani, dar dupa vreo 2 ani a inceput sa imi placa foarte mult,am profitat de ocazie si am folosit internetul,m-am uitat la cat mai multe filme cu si fara subtitrare,am lucrat suplimentar, iar la liceu mi-am ales profilul Filologie-Bilingv Engleza. Daca procedezi la fel, lucrezi suplimentar, faci exercitii de gramatica si vocabular si incerci sa te convingi pe tine insati ca e o limba frumoasa si usoara, o sa o inveti mai repede.Totul vine de la sine, important este sa nu te concentrezi prea mult si sa te stresezi atunci cand ceva nu iti iese.happy

| xBlackUndergroundx a răspuns:

Cred ca germana.Este mai vorbita.

| kovacskriszti a răspuns:

Depinde, din punct de vedere profesional cred ca Germana plus ca e si mai usor. Daca inveti coreeana o sa iti fie un pic mai usor daca o sa mai vrei sa inveti vreo limba Asiatica.

| felicia4623 a răspuns:

Iti recomand sa inveti coreeana, insa la perfectie!
http://www.carti-dictionare.ro/carti-coreeana.html