| MeawSwathVonS a întrebat:

Sunt in clasa a 8a si nu stiu pe ce profil sa merg.dar vreau sa stiu pe profilele mate-info, filologie, stiinte socio-umane si stiinte ale naturii, la ce se da examenul de Bacalaureat... Spuneti-mi la ce materii sa de BAC-ul la final de liceu pe aceste profile, va rog :*

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

Si eu tot a 8a sunt si am ales sa merg mai departe pe mate-info. De ce? E un profil complex si dupa ce termini liceul poti da la ce facultate vrei.
Parerea mea e sa nu te duci la filologie sau stiinte socio-umane, decat daca esti 100% hotarat. La uman, in general, nu mai faci matematica, fizica, bio si chimie dupa clasa a10a, iar pana atunci o sa faci foarte putine ore(1-2 pe saptamana), deci daca, sa zicem ca intr-a 11a te gandesti sa dai la medicina sau ASE, o sa iti fie foarte foarte greu sa recuperezi ce ai pierdut in toti anii.
La stiintele naturii o sa faci 3 ore de fizica, de chimie si de bio pe saptamana, dar la informatica, din cate stiu(depinde si de liceu) faci programare doar pana intr-a 10a.
La mate info o sa faci 2 ore de bio si de chimie, si 3 de fizica pe saptamana, dar o sa ai mai multe ore de info(si o sa ai si TIC).
Cu materiile de bac :
Mate-info - romana, matematica M1(cel mai avansat nivel), competente digitale + o materie la alegere dintre bio, chimie si fizica.
Stiintele Naturii - romana, matematica M2, si o materie la alegere dintre bio, chimie si fizica
La uman nu dai bacul la mate, ci la isotrie, si in loc de fizica/bio/chimie alegi dintre logica, sociologie, psihologie, filozofie, geografie, economie.
Succes!

1 răspuns:
| justyoung9 a răspuns:

La filologie-engleza(daca esti la profil bilingv),romana,istorie,competente digitale si de ales dintre geografie si materiile socio-umane(sociologie, psihologie, etc)
-la mate info si la stiinte ale naturii se da obligatoriu matematica, pe langa limba romana, si la ultima proba ai de ales intre Fizica, Chimie, Biologie, Informatica