| R0011 a întrebat:

Trec in clasa a 10-a, iar intr.a 9-a am fost la profilul stiinte ale naturii. acum vreau sa ma transfer la un liceu mai bun dar clasa de stiinte ale naturii nu.mi convine. Ma gandesc sa merg la stiinte sociale, dar intrebarea e ce cariera as putea urma? Ce pot face in continuare daca urmez acest profil? Multumesc.

3 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Poti face orice vrei tu, pentru ca dupa liceu, trebuie sa urmezi si o facultate. Profilul "Stiinte Sociale" te pregateste pe cariera de psiholog, avocat, notar, arheolog etc.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu prea depinde profilul.
Profilul e pentru a stii in ce te bagi.
Liceul ce-l faci e important, poti sa te faci ce vrei tu, depinde doar de tine.

| Oryon a răspuns:

Profilul de științe sociale deschide o gamă interesantă de facultăți bune. Este un amestec între profilul uman și cel real cu deschidere mare spre istorie.

Profilul este foarte bun pentru:

1. drept;
2. litere (limbi străine);
3. științe politice;
4. istorie;
5. psihologie;
6. sociologie;
7. studii europene;
8. geografie;
9. jurnalism;

Mai sunt și altele. În general deschide posibilitatea spre niște facultăți interesante și foarte bine plătite, unele dintre ele.

Și eu am urmat acest profil și mai apoi dreptul.

Toate cele bune,
C.