| Crysthina a întrebat:

Va rog sa îmi explicați cum se joaca sah. Vreau un răspuns complex și detaliat.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.chess.com/ro/learn-how-to-play-chess

Daca ai avea un partener care stie sa joace, ai putea invata chestiile mai complexe "din mers", dupa ce iti explica mutarile ce le sunt permise diferitelor tipuri de piese.

Daca nu ai un partener care sa te invete, poti pe baza regulilor de mai sus sa incerci sa exersezi online (Alege Computer Level 1)

https://www.chess.com/play/computer

Sahul la nivel profesionist se joaca altfel, acolo anticipezi mutarile tale cu cel putin 3 pasi inainte, pe baza mutarilor pe care le face adversarul...

| Cosmin86 a răspuns (pentru NLS):

La nivel semi-profesionist:

- stii deschiderile pana la mutarea 15-16, chiar 20. gen primele 20 de mutari sa le poti face in 10 secunde (sau mai rapid, muti si apesi ceasul)
- stii structuri de pioni
- stii cel putin 300 de finaluri-tip pe de rost (gen la regi si pioni: opozitia, spargeri tipice, manevra reti, zugzwang, patratul pionului, patratul plutitor, diagonala critica de retragere, etc.)
- stii manevre si sacrificii pozitionale
- stii toate cele 40 de tipuri de tactica (facand cel putin 10.000 de exercitii din fiecare in parte).

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca sa-ti raspundem ar trebui sa scriem o carte. Pe internet gasesti destule site-uri cu explicatii pentru incepatori, la fel poti gasi carti pentru incepatori in librarii, anticariate sau chiar pe internet.

| mgtow a răspuns:

Invata in Youtube

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un raspuns complex ar inseamna ca scriem aici vreo 2-3 saptamani. Si un raspuns simplu ar lua cateva ore.

| Lioana a răspuns:

Mi-e dor sa joc un sah. N-am jucat de ani de zile. Cine joaca cu mine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lioana):

Eu.

| Lioana a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok. Găsește o platforma online și hai sa jucam.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lioana):

Chess.com e ok?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Google: cum se joaca sah.
N-o sa stea nimeni sa-ti scrie romane aici, pentru ca e un joc complex.